sobota, 27 kwietnia 2024
Miło Cię widzieć!

Co należy wiedzieć o spongostanie?

Obecnie na rynku farmaceutycznym możemy znaleźć sporo nowości, które z dużą przyjemnością obserwujemy i jednocześnie testujemy. Najczęściej są to produkty naprawdę innowacyjne oraz pomocne. Jednym z nich jest spongostan. Co to takiego? Pora to sprawdzić.

Czym jest spongostan?

Spongostan jest sterylnym opatrunkiem, który jest przeznaczony do tamowania niewielkich tętniczych oraz żylnych krwawień. Sam opatrunek jest wykonany z gąbki żelatynowej, która ma porowatość jednorodną. Wśród odmian tego opatrunku znajdziemy te, które przeznaczone są do hemoroidów, jak i innego rodzaju zabiegów proktologicznych.

Jak opatrunek ten działa? Po bezpośrednim nałożeniu na miejsce krwawiące wchłania krew i to 45-krotnie przekraczającą jego masę. Dzięki porowatości są wychwytywane płytki krwi. Krzepnięcie pod tym opatrunkiem jest naprawdę szybsze.

Najważniejsza w tym wszystkim jest gąbka. Jest ona wchłaniana po kilku tygodniach. Zostaje ona uwodniona oraz samoistnie i bezboleśnie wydalona. Należy wiedzieć, że wszelkie odmiany tego opatrunku są gotowe do użycia bezpośredniego. Oczywiście po otwarciu opakowania sterylnego. W ginekologicznych oraz proktologicznych zabiegach używa się odmiany Anal. Produkt jest w kształcie walca. W oczy rzuca się także kanalik. On umożliwia swobodne odejście jelitowych gazów. Dla zapewnienia o wiele lepszej drożności może zostać wprowadzony dren. Pamiętajmy jednak, że nie jest to obowiązkowe.

Jakie są wskazania do tego opatrunku?

Na pewno nadaje się świetnie do niewielkich krwawień tętniczych, żylnych oraz włośniczkowych. Nadaje się wszędzie tam, gdzie dotychczas inne metody nie przynosiły oczekiwanego efektu, czy też były niewskazane. Odmiana, o której już wspomnieliśmy, a więc odmiana Anal opracowana została bezpośrednio do tamowania krwawienia, które występuje podczas operacji proktologicznych, czy też operacji żylaków odbytu. Sprawdza się także przy różnego rodzaju zabiegach ginekologicznych.

A czy są wśród nas osoby, czy też sytuacje, w których tego opatrunku nie wolno stosować? Na pewno gąbka sama w sobie może się stać samym ogniskiem zakażenia. Nie powinniśmy jej pozostawiać w brudnych, jak i zainfekowanych ranach. Nie musimy się obawiać skutków ubocznych, ponieważ nie zostały one stwierdzone. Po zaaplikowaniu bezpośrednio środek zwiększyć może swoją objętość. Można wówczas odczuwać jedynie niewielki ucisk.

A jak opatrunek ten powinien być dawkowany? Na pewno najważniejsze są zasady aseptyki. Po wyjęciu materiału z opakowania powinniśmy uchwycić końce wolne saszetki i je odciągnąć od siebie. Chodzi dokładnie o folię oraz zgrzew papieru. Od razu po otwarciu saszetki materiał należy umieścić w miejscu krwawienia i docisnąć lekko palcem. Gąbkę można zwilżyć solą fizjologiczną. Ważne jest to, aby odcisnąć nadmiar płynu. Gąbka może być także używana jako sam nośnik antybiotyku.

Na pewno w stosowaniu tego opatrunku nie ma niczego skomplikowanego. Każdy to zrozumie. Gdy jednak pojawiają się jakieś wątpliwości, to od razu powinniśmy zadawać pytania, aby wszelkich wątpliwości się pozbyć.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)