Lekarz pracujący w branży kosmetycznej - Portal Polska Kosmetologia i Kosmetyka Lekarz pracujący w branży kosmetycznej - Portal Polska Kosmetologia i Kosmetyka

Lekarz pracujący w branży kosmetycznej

Oceń ten artykuł
(33 głosów)
rys. Andrzej Nowaczyk rys. Andrzej Nowaczyk

Do niedawna zabiegi kosmetyczne i ich wykonywanie były zarezerwowane wyłącznie dla kosmetyczek i kosmetologów.

 

 

Dziś coraz częściej wykonują je także lekarze. W tej sytuacji rodzi się pytanie: czy lekarz, legitymujący się dyplomem ukończenia Akademii Medycznej, prowadząc gabinet kosmetyczny, faktycznie wykonuje swój zawód? Z pewnością – tak, kiedy mamy na myśli specjalistę chirurgii plastycznej czy też dermatologii estetycznej, ale jak się to ma w odniesieniu do „specjalisty medycyny estetycznej” wykonującego np. zabiegi dermabrazji. Analizując definicję zawodu lekarskiego nie znajdziemy w niej określenia, pod które można byłoby „podpiąć” np. usuwanie zbędnego owłosienia, nakładanie maseczek, czy innych tego typu czynności.

 

Czy właściwym w tej sytuacji jest ponoszenie kosztów przez podatnika (czyli również przez nas) na wykształcenie lekarza, pracującego właściwie w zawodzie kosmetyczki? Środowisko medyczne, w tej kwestii jest podzielone w swoich opiniach. Środowisko kosmetyczek dość jednoznacznie wypowiada się na ten temat, traktując działania lekarzy w branży kosmetycznej jako chęć zawłaszczania ich dotychczasowych miejsc pracy.

 

Kosmetyczki z wieloletnim stażem uzupełniają na bieżąco swoją wiedzę, szkolą się w zakresie nowych, często innowacyjnych zabiegów. Dzięki temu nie tylko nie ustępują wiedzą "lekarzom estetykom", ale często przewyższają ich zarówno w zakresie wiedzy merytorycznej jak i umiejętności praktycznych. Kiedyś przedstawiciel środowiska medycznego odkrył „furtkę” umożliwiającą działanie w branży kosmetycznej. Dzisiaj już, nie furtką, ale szeroką bramą wchodzą w nią inni lekarze, których skusił łatwy zarobek bez zbytniej odpowiedzialności pod szyldem „specjalisty MEDYCYNY KOSMETYCZNEJ”.

 

Na stronach internetowych, pojawiają się informacje o możliwości zdobycia takowej "specjalizacji" (czyt. specjalista medycyny kosmetycznej), a jednym z argumentów przemawiających za skorzystaniem z propozycji, jest stale rosnąca ilość specjalistów tej profesji w Europie Zachodniej. Mając jednak w pamięci wyryty obraz zawodu lekarza, jako zawodu „z powołania” zaczynamy się zastanawiać nad etyką i moralnością dzisiejszych lekarzy, którzy może jeszcze nie mijają się z przysięgą Hipokratesa, ale z pewnością w znacznym stopniu ją nadinterpretują.

 

Fora internetowe, pełne są słów krytyki pod adresem środowiska lekarskiego, postrzeganego obecnie jako środowiska komercyjnego i nastawionego na zysk. Dzieje się to z krzywdą wobec tych wszystkich lekarzy, którzy nie oglądając się na sferę materialną swojej pracy, leczą nas z pełnym poświęceniem i zaangażowaniem. Coraz częstsze przypadki zamiany gabinetów lekarskich w kosmetyczne budzą niesmak zarówno wśród dotychczasowych pacjentów jak i kolegów po fachu. Brak aprobaty, a nawet słowa krytyki nie są w stanie powstrzymać zwiększającej się ilości gabinetów piękności, których za konkretne pieniądze, Pan doktor zaproponuje zrobienie np. brazylijskiego bikini, depilacji woskiem, czy też innych zabiegów w ramach tej tak zwanej "LEKARSKIEJ MEDYCYNY ESTETYCZNEJ".

Więcej z tej kategorii: Targi, targi i po targach »

3 Liczba komentarzy:

 • ^ CHORY i źle zdiagnozowany przez wyspecjalizowanych lekarzy ! piątek, 11 kwietnia 2014 00:30 Umieszczone przez: CHORY i źle zdiagnozowany przez wyspecjalizowanych lekarzy !

  BRAWO
  Tak długo jak lekarze pracujący w szpitalach mają swoje praktyki lekarskie prywatne kolejki do specjalistów będą - bo kto ma w tym największy BIZNES ? A pazerność lekarzy przeszła już granice przyzwoitości co widać w tym konflikcie najwyraźniej.
  I jak pomyślę że studiowali za pieniądze podatników na tak drogich studiach i łapią się za takie usługi to szlak mnie trafia
  Oddać pieniądze do budżetu Panowie i Panie !

  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • ^ Dorota środa, 09 kwietnia 2014 12:35 Umieszczone przez: Dorota

  słuszny głos w dyskusji! gdybym była lekarzem, absolwentką medycyny, studiów tak ciężkich, nie zniżałabym sie do pompowania jakimś gwiazdkom ust kwasem hialuronowym! No ale drodzy doktorzy PECUNIA NON OLET, prawda?

  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • ^ Beata wtorek, 08 lutego 2011 15:00 Umieszczone przez: Beata

  Takie sytuacje nie tylko mają miejsce w medycynie i kosmetyce , takie "podbieranie" pracy objawia się przecież coraz częściej w innych branżach, dobrze że zaczyna się o tym głośno pisać i mówić. Trzeba przyznać że kosmetyka jest mocno dotknięta przez to zjawisko i cierpi na tym bardzo mocno ...

  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

+Dodaj komentarz