Zdrowie - Portal Polska Kosmetologia i Kosmetyka Zdrowie - Portal Polska Kosmetologia i Kosmetyka
Zdrowie

Zdrowie (235)

niedziela, 08 lipca 2018 18:29

Koniec ery solarium, czas na zdrowe opalanie natryskowe

Napisane przez

metoda natryskowaKoniec ery solarium?

Czas na zdrowe opalanie natryskowe

 

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Przewiduje zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia.

Regulacja wprowadza obowiązek zamieszczania w miejscach gdzie są solaria informacji o ryzyku związanym z korzystania z nich, o zakazie korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie oraz informacji o ryzyku związanym z opalaniem się w nich. Ustawa przewiduje też całkowity zakaz promocji i reklamy usług w zakresie udostępniania solariów.

 

W ciągu ostatnich kilku lat szkodliwość promieniowania ultrafioletowego została udowodniona przez wiele instytucji naukowych i badawczych. a samo promieniowanie ultrafioletowe uznane zostało za czynnik silnie rakotwórczy. Zarówno opalanie na słońcu jak i w solarium niesie za sobą duże ryzyko dla naszego zdrowia. Dawka promieniowania UVA w łóżkach solaryjnych jest 2 razy większa od promieni UVA na które narażeni jesteśmy podczas przebywania na słońcu.

 

W solariach typu turbo przez ok. 10 minut nasza skóra otrzymuje porcję promieni UVA taką, jaką otrzymałaby wystawiona na całodniowe działanie promieni słońca. Dodatkowo lampy emitujące groźne promienie UVA znajdują się zaledwie kilka centymetrów od ciała, a wiadomo przecież że idąc do solarium nie stosujemy kremów z filtrem jak przy opalaniu słonecznym, a często zachęcani jesteśmy do zakupu różnego rodzaju przyspieszaczy opalania, co także zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry.

 

To właśnie przedawkowanie UVA powoduje nieodwracalne uszkodzenia skóry takie jak suchość i szorstkość, zaburzenia pigmentacji (odbarwienia, przebarwienia, plamy), zmarszczki głębokie, zmniejszenie elastyczności skóry, wybroczyny, przerost gruczołów łojowych. Naukowcy biją na alarm, że już za 10 lat może wystąpić w Europie „epidemia” nowotworów skóry. W czerwcu 2009 r. uczestnicy spotkania Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) włączyli promieniowanie ultrafioletowe (UVA,UVB, UVC – długość fali 100-400 nm) do Grupy 1, klasyfikowanej jako czynniki rakotwórcze dla człowieka. Uwzględniając najnowsze wyniki badań, postanowili podnieść ustalony w 1992 r. stopień ryzyka wywołania nowotworów przez solaria jako zagrożenia rakotwórcze. W Niemczech została przyjęta ustawa, która wprowadza zakaz korzystania z solarium przez osoby poniżej 18 roku życia ze względu na wysokie ryzyko zachorowania na raka skóry. Podobny zakaz został też przyjęty w Anglii, Szkocji i Walii. W USA w 28 stanach wymagana jest zgoda rodziców (lub istnieje bezwzględny zakaz) korzystania z solarium przez osoby niepełnoletnie.

 

Co to oznacza w praktyce?

Koszty dla właścicieli solariów – trzeba będzie zmienić foldery, ulotki, banery reklamowe, zdemontować tablice świetlne, mniej klientów, mniejsza sprzedaż dla dystrybutorów łóżek opalających

 

Czy jednak każdy na tym biznesie straci?

Okazuje się że altrnatywą może być tutaj opalanie natryskowe. Zabieg opalająco – nawilżający dla wszystkich bez względu na wiek czy płeć.

Koszty wprowadzenia usługi w gabinecie kosmetycznym czy solarium są niewielkie – a zysk z zabiegu duży.

 

Jak to się zaczęło…?

Opalanie natryskowe…..co to jest? I jak działa?

Wierzchnią warstwę skóry ludzkiej stanowi warstwa rogowa czyli naskórek. To właśnie w tej warstwie zachodzą procesy podczas zabiegu opalania natryskowego. Zabarwienie skóry jest wynikiem reakcji pomiędzy aminokwasami występującym w warstwie rogowej naskórka a składnikiem substancji opalającej. Głównymi aktywnymi składnikami najnowocześniejszych płynów do opalania natryskowego są DHA i erytruloza. DHA (dihydroksyaceton) jest to pochodna cukru. Jest związkiem łagodnym nie powodującym podrażnień i alergii. Nie wnika głębiej w skórę niż tylko w zrogowaciałą warstwę naskórka. Nie zatyka również porów w skórze. W ostatnich latach technologia kosmetyczna bardzo się rozwinęła i udało się wyprodukować związki, które stosuje się razem z DHA. Dzięki tym związkom można obniżyć stężenie samego DHA w płynach opalających, co eliminuje specyficzny zapach reakcji DHA, a sama intensywność opalenizny pozostaje bez zmian. Właśnie takim uzupełniającym związkiem działanie samego DHA jest erytruloza. Jest ona również związkiem o charakterze cukrowym. Działa ona podobnie jak DHA, jednak czas jej reakcji z naskórkiem jest dłuższy, nawet do kilku-kilkunastu godzin. Dzięki temu wnika ona równomiernie w całą warstwę rogową naskórka powodując większą trwałość opalenizny i lepsze nawilżenie skóry niż w przypadku zastosowania samego DHA.Opalenizna wywołana promieniowaniem UV jest następstwem uczynnienia melanosonów produkujących melaninę – barwnik odkładający się głównie w warstwie podstawnej naskórka.

 

Metody opalania natryskowego

Opalanie natryskowe możemy wykonać w kabinie lub zastosować airbrush. Obydwie metody mają wady i zalety.

 

Automatyczna kabina

Niewątpliwą zaletą kabin opalających jest intymność i komfort zabiegu, ponieważ jesteśmy tam sami i możemy opalać się w dowolnym stroju. Zabieg taki wymaga jednak od nas pewnej dyscypliny i uwagi, gdyż sami odpowiadamy za równomierne rozprowadzenie substancji opalającej która rozpryskiwana jest przez kilka dysz umieszczonych na ścianach kabiny.W odpowiednim momencie musimy odwrócić się tak aby spryskać przód i tył ciała. Po natrysku wilgotną skórę należy osuszyć ręcznikiem, co jest czasochłonne i bardzo ważne gdyż od tego zależy uzyskanie idealnie równej opalenizny.Przy metodzie „automatycznej” nie ma możliwości opalania poszczególnych partii ciała jak np. sama twarz czy nogi. Kolejną wadą jest ryzyko powstania efektu ciemnych górnych powierzchni stóp (stopy jako płaszczyzny poziome podczas natrysku kabinowego mogą dostać większa dawkę preparatu opalającego niż pozostała pionowa część ciała), – brak możliwości zastosowania do każdej sesji opalania płynów o różnym stężeniu DHA i erytrulozy oraz płynów bezbarwnych bez tzw. Barwników wstępnych.

 

Opalanie airbrush-em.

Zaletą metody manulanej jest kontrola natrysku i dotarcie do wszystkich miejsc, zagięć, części wewnętrznych rąk, nóg. Kosmetyczka może zaproponować odpowiedni kolor do karnacji oraz zadbać aby nie wystąpiły zacieki czy nierówności. Opalanie airbrushem pozwala na opalanie częściowe, np. twarzy, dekoltu.Metoda ta eliminuje również efektu ciemnych powierzchni stóp, gdyż to my mamy kontrolę nad rozpylaną mgiełką brązującą i dociera ona tylko tam gdzie chcemy,Możemy również stopniować intensywności opalenizny w zależności od karnacji i rodzaju skóry oraz używać różnych stężeń DHA na poszczególne partie skóry, co jest bardzo pożądane w przypadku uzyskania efektu wyszczuplenia niektórych partii np. ud, bioder.

 

Pożyteczne rady

Dha i Erytruloza – dwa główne składniki odpowiedzialne za efekt opalenizny działają tylko w wierzchniej, rogowej warstwie naskórka, gdzie zrogowaciałe komórki są ułożone warstwowo jedna na drugiej. Aby opalenizna utrzymała się jak najdłużej konieczne jest usunięcie jak największej liczby zrogowaciałych komórek za pomocą pilingu. Najlepszym rozwiązaniem dla skór grubych, tłustych jest średnio lub gruboziarnisty piling, a dla wrażliwych, naczynkowych skór twarzy – piling enzymatyczny. Szczególną uwagę należy zwrócić na łokcie, kolana.W tak przygotowaną skórę preparat wniknie głębiej co zagwarantuje dłuższy czas utrzymania opalenizny. Nie powinno się używać przed opalaniem balsamu do ciała, olejków nawilżających, makijażu, potu. Przed opalaniem należy wziąć prysznic.

 

Co z depilacją?

Depilacja woskiem powinna być wykonana przed zabiegiem opalania natryskowego, idealne byłby zrobić ją 2 dni wcześniej, nie należy jednak wpadać w panikę, jeśli o tym zapomnimy. Nie powinno się nic wydarzyć jeśli zrobimy to w dniu zabiegu, najważniejsze aby pod żadnym pozorem nie wykonywać depilacji woskiem po zabiegu, gdyż wraz z woskiem usuniemy opaleniznę.Depilacja maszynką nie ma wpływu na efekt, może być przeprowadzona przed i po, pod warunkiem że wraz z włoskami nie usuwamy ostrzem żyletki naskórka.

 

Jak dobrać odcień?

Intensywność opalenizny zależy od grubości naskórka, im jest grubszy tym jednorazowo otrzymamy ciemniejszy odcień. Dodatkowo na intensywność koloru ma wpływ stężenie DHA i erytrulozy w samym płynie opalającym, oraz ilość preparatu nałożona na skórę.Doświadczona kosmetyczka powinna dobrać odpowiedni odcień do karnacji, należy pamiętać iż całkowity efekt opalenizny pojawia się po około 4-8 godzinach, a nie zaraz po zabiegu.

 

Strój do zabiegu

Przed opalaniem należy zdecydować czy opalamy się w kostiumie kąpielowym, jednorazowej bieliźnie czy nago. Jest to kwestia indywidualna i zależy od Klienta.Przed zabiegiem skóra powinna być po pilingu, dokładnie wysuszona. Dłonie od zewnątrz i wewnątrz oraz nadgarstki powinny być zabezpieczone tłustym kremem lub wazeliną. Wskazane jest użycie samoprzylepnych StickyFeet, które idealnie chronią stopu przed ubrudzeniem od spodu.Dopuszcza się także używanie jednorazowych klapek do pedicure lub ochraniaczy na stopy.

 

Koszt wprowadzenia zabiegu do salonu – czyli przeszkolenie personelu,

zakup zestawu startowego, bielizny to koszt około 2500-3500 zł.

Sam zabieg jest bardzo prosty i trwa zalednie 10-15 min.

 

Metoda wymyślona przez Amerykanów ma coraz więcej zwolenników, aptetyczna, złoto-brązowa skóra to symbol zdrowia, młodości, witalności.

Czy zastąpi opalanie w solariach? Przekonamy się za kilka lat….

 

Źródło: http://organictan.pl/

 

poniedziałek, 07 maja 2018 18:55

Atopowe zapalenie skóry AZS

Napisane przez

azs1Atopowe zapalenie skóry jest niezaraźliwą zapalną chorobą skóry, której zwykle towarzyszy świąd i pogrubienie skóry. Występuje najczęściej u niemowląt i dzieci, a nagłe wystapienie choroby na ogół zmniejsza się wraz z wiekiem. Mimo, że rzeczywista przyczyna nie jest dobrze rozumiana, stan często dotyka tych, którzy mieszkają na obszarach miejskich o niskiej wilgotności. Ponadto, specjaliści uważają, że ogólne okoliczności również odgrywają dużą rolę w rozwoju atopowego zapalenia skóry.

 

W niektórych przypadkach substancje drażniące bezpośrednio wpływają na skórę, gdy występują w wystarczająco dużych stężeniach w dłuższym okresie powodują początek atopowego zapalenia skóry. Substancje, które wpływają na ludzi z atopowym zapaleniem skóry zależą w różnym stopniu od osoby. Niektóre z tych substancji wywołujących chorobę i mogą być zawarte w: jedzeniu, alergenach środowiskowych, wełnie lub włóknach syntetycznych. Na atopowe zapalenie skóry może wpływać częste moczenie lub wysuszanie skóry a nawet szorstkie lub słabo dopasowane ubranie oraz wiele innych.

 

Co piąte Polskie dziecko jest chore na AZS

Główne cechy AZS:

 • intensywne swędzenie
 • charakterystyczna wysypka w miejscach typowych dla choroby
 • przewlekłe i często powtarzające się objawy
 • osobista lub rodzinna historia chorób atopowych (eczema, katar sienny, astma)

 

PlasmaLight kontra AZS

Teoria stosowania PlasmaLight na atopowe zapalenie skóry pojawiła się na podstawie obserwacji zmian skórnych poprawiających się podczas sezonu letniego wraz z silnym działaniem światła słonecznego. Jednakże wraz z promieniami słonecznymi, emitowane jest  UVB i UVC, które może powodować raka oraz inne choroby skóry. Bez nich zaś PlasmaLight jest znacznie bardziej skuteczna i bezpieczna  w leczeniu atopowego zapalenia skóry.

Aby udowdnić skuteczność prezentowanej przez nas lampy wykonano badanie przedstawione poniżej.

Badania zostały przprowadzone 

Departament of Dermatology ,College of Medicine Seul National University 

 

Tło badań:

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą skóry skutkującą głębokim pogorszeniem jakości życia. PlasmaLight jest nowo opracowanym urządzeniem do fototerapii, które wytwarza światło plazmowe z ciągłą długością fal (320-5000nm). Badanie to miało na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa światła plazmowego w fototerapii w leczeniu chorób skóry.

 

Metody:

Zaangażowaliśmy 38 pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim atopowym zapaleniem skóry w to otwarte i kontrolowane  badanie. W  grupie (20 pacjentów), naświetlanie przeprowadzano dwa razy w tygodniu przez 4 kolejne tygodnie. W grupie kontrolnej (18 pacjentów) do użytku zewnętrznego zostały zastosowane środki zewnętrzne zmiękczające. Oceny nasilenia atopowego zapalenia skóry (SCORAD) uzyskano w trakcie  badania, tydzień 4 i 8. Pacjenci zostali poproszeni o subiektywne oceny poprawy, a także zostały wykonane prace laboratoryjne, w ramach których przeprowadzono testy: surowicy eusinophil, poziomów EPC, stężenia IgE i 22 poziomy cytokin

 

Rezulataty:

W grupie napromieniowanej średnia wartość SCORAD zmniejszyła się znacząco po leczeniu fototerapią i pozostała zmniejszona przez kolejne 4 tygodnie po zaprzestaniu leczenia, a subiektywne opinie grupy naświetlanej wahały się od dobrej do doskonałej (75%).  W grupie nie poddanej napromieniowaniu FSL wartość SCORAD nie zmieniła się znacząco w okresie badania, a ocena subiektywna grupy kontrolnej ,która oceniła dobrze działanie maści zewnętrzych wyniosła 50 %.  

Średnie wartości dla liczby eozynofilów w surowicy, stężenie IL-4 i IL-5 zmniejszyły się znacznie po zastosowaniu fototerapii. Odnotowano brak poważnych działań niepożądanych.

 

azs2Wnioski:

W badaniu tym wykazano, że fototerapia PlasmaLight może być skutecznym i bezpiecznym sposobem leczenia chorób skórnych.

 

Jak działa terapia PlasmaLight?

Chociaż pełne zrozumienie tej choroby nie jest jeszcze dostępne, jej przyczyny i objawy mogą być kontrolowane za pomocą terapii PlasmaLight. Przez spalenie dwóch Arc-Rodów (specjalnie zaprojektowanych z materiału węglowego  4 różnych typów w celu specjalnego przeznaczenia), PlasmaLight generuje intensywne światło plazmowe o energii ponad 10.000 Luksów. (pomiar oświetlenia). To intensywne światło jest stosowane do wytworzenia witaminy D3 oraz do przyspieszenia gojenia się ran. To wraz z bakteriobójczym efektem promieni UVA może bezpiecznie i skutecznie kontrolować objawy atopowego zapalenia skóry. Ciągłe stosowanie PlasmaLIght ma znaczny wpływ na zmniejszanie stanu zapalnego skóry.

Główne efekty terapii naszą lampą

 • Efekt bakteriobójczy, przeciwzapalny, a także normalizacja układu odpornościowego przez działanie UVA
 • Kontrolowane gojenie się ran skóry i systemu nerwowego przez działanie promieni widzialnych
 • Zwiększenie przepływu krwi oraz krążenia przez promieniowanie podczerwonea

 

Źródło: http://www.plasmalight.com.pl/

 

poniedziałek, 19 lutego 2018 21:53

Zdrowie, sprawność i piękno

Napisane przez

zdrowie sprawnoscSprawność fizyczna, ogólna kondycja zdrowotna organizmu i dobry wygląd naszego ciała – wszystko to się ze sobą łączy. Można zadbać o siebie na wiele sposobów. Te najważniejsze to dieta, ćwiczenia i medycyna estetyczna.

 

Zdrowe odżywianie

Największy sekret zdrowego sposobu odżywiania się polega na odpowiednim zbilansowaniu posiłków. Powinny one dostarczać odpowiednią ilość kalorii, zależną od potrzeb naszego organizmu i trybu życia, który prowadzimy. Muszą też być bogate w witaminy i minerały. I to akurat te, których w danym momencie najbardziej potrzebujemy. To niełatwa sztuka.

zdrowie sprawnosc1

Jedzenie daje nam nie tylko energię do codziennych czynności, ale również do ćwiczeń. Dlatego jeżeli uprawiamy sport, zbilansowana i odpowiednio dobrana dieta jest jeszcze ważniejsza. Aby dobrze zbilansować codzienne posiłki, warto skonsultować się ze specjalistą od dietetyki, który nie tylko powie nam co powinniśmy jeść, ale również jak często i w jakich godzinach. To szczególnie ważne w przypadku osób, które pracują i nie mają możliwości regularnego spożywania domowych posiłków.

 

Sprawność, która daje zdrowie

Stare przysłowie mówi, że „w zdrowym ciele – zdrowy duch”. Jeżeli w odpowiedni sposób połączymy ćwiczenia i dietę, na pewno nasz organizm odczuje to i bardzo się nam odwdzięczy. W jaki sposób? Przede wszystkim ustąpią niektóre dolegliwości, a wiele innych, które mogłyby się pojawić w przyszłości, uda się wyeliminować.

zdrowie sprawnosc2

Ćwiczenia fizyczne prowadzą również do tego, że mamy coraz lepszą kondycję. Wiąże się z tym o wiele lepsze ukrwienie poszczególnych części ciała i nawodnienie komórek, które wcześniej nie miały szansy poprawnie funkcjonować. Szybko zauważymy różnicę, ponieważ nasza skóra stanie się bardziej sprężysta i lepiej nawilżona. Warto pamiętać, że aby to osiągnąć, powinniśmy konsultować nasz plan sprawnościowy z osobą, która będzie nam w stanie powiedzieć jak mamy ćwiczyć, by osiągnąć zamierzony efekt.

 

Zabiegi medyczne

zdrowie sprawnosc3

Dzięki dobrej diecie i aktywności fizycznej możemy uniknąć wielu problemów. Jednak nie zawsze to wystarczy. Nasze komórki starzeją się, czy tego chcemy, czy nie. Dlatego w pewnym momencie mimo tego że zdrowo jemy i jesteśmy aktywni, pojawi się pokusa, by skorzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej. To nic niezwykłego, upływ czasu pozostawia swój ślad na każdym z nas. Jednak zawsze warto kierować się zasadą: tylko profesjonalna klinika medycyny estetycznej da nam gwarancję dobrego wykonania takich zabiegów.

 

Źródło: http://klinikaesteticablog.blogspot.com/

 

sobota, 23 grudnia 2017 10:22

Colostrum wyjątkowy suplement

Napisane przez

 

colostrum

Colostrum- najpełniejszy z dostępnych w przyrodzie suplementów odpornościowych

 

Stosowany już przez naszych przodków, jednak było to możliwe tylko, gdy w sąsiedztwie mieszkał ktoś, komu mogło urodzić się cielę. Minęło wiele dziesięcioleci zanim colostrum bovinum, czyli siara bydlęca stała się znów popularnym i coraz szerzej dostępnym suplementem stosowanym dla odbudowy i wspierania odporności.

 

Colostrum to pierwszy posiłek ssaków produkowany w gruczołach mlecznych matki, zawierający ponad 250 bioaktywnych czynników. Spożycie colostrum przez każdego nowonarodzonego ssaka (w tym też człowieka) umożliwia właściwe rozpoczęcie dojrzewania i działania układu odpornościowego. Wspiera ono także wiele innych ważnych funkcji organizmu, w tym pozwala uzyskać właściwy skład bardzo ważnej dla pracy jelit flory probiotycznej. Dzięki ogromnemu podobieństwu aktywnych czynników w colostrum bydlęcym do ich ludzkich odpowiedników, jest ono w pełni skuteczne i, podobnie jak mleko krowie, bezpieczne dla ludzi.

 

 

Colostrum – w pełni naturalna odporność:

 

Colostrum okazało się nie tylko naturalnym stymulatorem odporności u nowonarodzonych, ale może być z podobnym powodzeniem stosowane również przez dorosłych. Odporność to niezwykle precyzyjny mechanizm, ale jako taki wymaga czasem podregulowania, do czego idealnie nadaje się właśnie colostrum.

 

Colostrum – tylko z pierwszych godzin po porodzie:

Do niedawna colostrum było trudno dostępne, głównie ze względu na niewielką podaż oraz wysoką cenę. Jego jakość, ze względu na pochodzenie głównie z małych hodowli, nastawionych przede wszystkim na produkcję mleka, budziła często zastrzeżenia. Colostrum firmy Genactiv jest pierwszym produktem pozyskiwanym w całości w Polsce od jednego, zdrowego stada krów i wytwarzanym w ściśle nadzorowanym przez firmę procesie produkcji.

 

Kiedy stosować colostrum?:

Colostrum może być stosowane przez każdego, kto nie ma objawów uczulenia na mleko krowie. Stosowane profilaktycznie pozwala zbudować odporność zabezpieczającą przed typowymi sezonowymi infekcjami. U osób narażonych na częste infekcje, pracujących w trudnych warunkach atmosferycznych, a także u sportowców zauważono znaczny spadek zachorowań po profilaktycznym zastosowaniu colostrum. Również osoby cierpiące na różnego rodzaju choroby przewlekłe zwiększające ryzyko infekcji (np. kardiologiczne, POChP, choroby zapalne jelit), oraz osoby w podeszłym wieku odnoszą korzyści z zabezpieczającego przed infekcjami działania colostrum.


 

Źródło: http://genactiv.eu/

 

 

wypadanie wlosowDługie, zadbane i gęste włosy to marzenie większości kobiet. A spełniają je na różne sposoby – od stosowania kosmetyków, poprzez suplementację, aż do zabiegów przedłużania i zagęszczania włosów w gabinecie fryzjerskim. Czy i ty borykasz się z tym problemem? Czas poznać jego prawdziwą przyczynę i do niej dopasować skuteczną terapię. Nasza ekspert, dr Dominika Kwaśniak z Kliniki Medycyna Młodości radzi, jak zrobić to skutecznie i móc cieszyć się efektem przez lata

 
Nadmierna utrata włosów to przykra i nieestetyczna dolegliwość, która dotyka coraz większej liczby kobiet i mężczyzn. Przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane – od zmian hormonalnych, poprzez stosowanie niektórych leków, po nieprawidłową dietę czy pielęgnację włosów. Ale najczęstszym czynnikiem pozostaje stres. Problem w tym, że naprawdę trudno wyeliminować go z życia, zwłaszcza w czasach, w których przyszło nam żyć. Co więc robić? Jeśli czujesz, że zrobiłaś już wszystko (i wydałaś na to masę pieniędzy), to czas by zainteresować się wizytą i specjalisty. U nas odbędziesz konsultację online, która być może zmotywuje cię do wizyty u specjalisty w świecie realnym. Dr Dominika Kwaśniak odpowiedziała na najczęściej padające pytania naszych czytelniczek na temat nadmiernej utraty włosów.

 

Co jest powodem wypadania włosów? Czy tak naprawdę stoi za tym nasza fizjologia, czy może jest to problem natury psychicznej?
Dr Dominika Kwaśniak: Zdecydowanie jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów jest stres, ale dużą rolę odgrywa także zanieczyszczenie środowiska, a w przypadku kobiet istotne są zmiany hormonalne. U młodych kobiet można je obserwować po ciąży, w trakcie menopauzy u tych starszych lub wskutek przyjmowanej antykoncepcji niezależnie od wieku. U mężczyzn natomiast występuje tak zwane łysienie androgenowe, za które odpowiadają predyspozycje genetyczne, a także nadmiar męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Oczywiście nie wszyscy panowie borykają się z problemem, ale prawdą jest, że większość z nich niestety tak. Jeżeli chodzi o powody zdrowotne to choroby tarczycy (w szczególności niedoczynność tarczycy) mają kluczowe znaczenie. Wyraźny ubytek włosów widać także podczas przebywania chorób nowotworowych. Czynnikami ryzyka pozostają również źle dobrane kosmetyki lub po prostu ich nadmiar, zwłaszcza w procesie stylizacji fryzur.


Czy problem wypadania włosów dotyczy częściej kobiet czy mężczyzn i co za tym stoi?
Wydaje się, że to typowo męska przypadłość i faktycznie, więcej panów cierpi z tego powodu, jednak różnice te nie są aż tak duże – to przewaga jedynie 10-cio procentowa na korzyść pań. Jednakże istotne jest, że łysienie różni się w zależności od płci. U mężczyzn widoczne są popularne „zakola” oraz ubytki z tyłu głowy, zaś u kobiet – w przebiegu tzw. łysienia telogenowego – włosy wypadają na całej głowie, a w szczególności w okolicy skroni i przedziałku. Co ważne, (i pocieszające dla płci pięknej) kobiece łysienie łatwiej jest zatrzymać i wyleczyć.

 

Istnieją jakieś domowe sposoby zapobiegania łysieniu? Czy można na własną rękę wpłynąć na opóźnienie, bądź zatrzymanie tego procesu?
Można, a nawet należy dbać o pielęgnację włosów, zwłaszcza żyjąc w wielkich aglomeracjach miejskich i ciągłym stresie. Pomocne mogą okazać się suplementy diety i kosmetyki (maski, odżywki). W szczególności warto rozglądać się za produktami, w których skład wchodzi palma sabałowa – badania dowodzą, że wyciąg pochodzący z jagód palmy sabałowej ma zaskakujący wpływ na zatrzymanie / spowolnienie procesu łysienia. Suplementy z palmy sabałowej działają w ten sposób, że blokują enzym 5-alfa, który odpowiada za przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron, więc nie dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, a proces łysienia jest zatrzymany lub spowolniony. To dobre rozwiązanie dla mężczyzn. Jeżeli chodzi o dietę, to warto dbać o zróżnicowane i bogate w składniki odżywcze posiłki,zawierające witaminę B i cynk, jednak badania nie dowodzą jej dużego wpływu na problemy z włosami. Niestety.

 

A kiedy kosmetyki i suplementy to za mało i czas wybrać się do specjalisty?
Tak naprawdę powyższe sposoby działają profilaktycznie i wszyscy powinni je stosować, natomiast do specjalisty należy się zgłosić jak najwcześniej – już wówczas, gdy widzimy pierwsze objawy nadmiernego tracenia włosów. Im wcześniej, tym lepiej i tym większa szansa na skuteczną terapię. Nawet jeśli wizyta miałaby zakończyć się jedynie na dobraniu najodpowiedniejszych suplementów diety (lub rozwiązanie okaże się równie proste i na wyciągnięcie ręki), warto odbyć ją jak najwcześniej i poznać diagnozę. Na pewno nie powinno się rozpoczynać terapii na własną rękę i na podstawie diagnozy zasięgniętej z sieci!

 

Jakie są profesjonalne metody leczenia łysienia?
Na wstępie zaznaczę, że jestem zwolenniczką terapii skojarzonych – dobrze dobrane zabiegi łączone i systematycznie wykonywane mogą dać piorunujące efekty. Jednym z najbardziej cenionych jest z pewnością mezoterapia z użyciem preparatów bogatych w witaminy i aminokwasy. Zabieg polega na ostrzyknięciu skóry głowy, a zwłaszcza okolic z największymi przerzedzeniami. Bardzo dobre efekty daje także zabieg osoczem bogatopłytkowym, który pobudza wzrost nowych włosów. polega na pobraniu od pacjenta kilkunastu mililitrów krwi do specjalnych probówek, a następnie odwirowaniu jej w odpowiednio do tego celu dobranych parametrach. Otrzymane w ten sposób osocze bogatopłytkowe podawane jest w zabiegu intradermoterapii na skórę głowy. Przy dobrym zakwalifikowaniu pacjentki i prawidłowo wykonanym zabiegu można cieszyć się rewelacyjnymi efektami. Doskonałe rezultaty daje łączenie tych dwóch zabiegów w toku wspomnianej terapii skojarzonej. Dodatkowo, warto sięgnąć po karboksyterapię, poprawiającą ukrwienie skóry (i pobudzającą mieszki włosowe), a także po zabieg z komórkami macierzystymi – ten ostatni sprawdza się, gdy inne metody zawodzą.

 

Jakich efektów możemy się spodziewać i jak długo można się nimi cieszyć?
Jeśli terapia jest odpowiednio dobrana do problemu, a organizm pacjenta podatny na przeprowadzane działania, to efektami możemy cieszyć się przez długie lata. Jak już wcześniej wspomniałam, panie są tutaj w pozycji uprzywilejowanej i o wiele lepiej reagują na terapie, a efekty są widoczne u nich gołym okiem. U mężczyzn – należy powiedzieć to głośno – można jedynie spowolnić (a nie cofnąć) proces utraty włosów. Znaczy to, że rzadko zdarza się, by odrastały im nowe włosy, dlatego im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym lepiej.  W ostateczności istnieje jeszcze przeszczep włosów, ale w naszej klinice staramy się traktować go jako ostateczność.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę

 

Źródlo: https://drbrumer.prowly.com/

 

poniedziałek, 23 października 2017 19:52

Jak kontrolować hormony głodu?

Napisane przez

jak zahamowac apetytCiągle chodzisz głodna? Ochota na słodycze nie chce przeminąć? Nie możesz zapanować nad swoim apetytem? Intensywny styl życia obfitujący w dużą ilość cukru i przetworzoną żywnością oraz brak snu i ćwiczeń może powodować, że hormony głodu przestaną działać prawidłowo. Sprawdź jak zmniejszyć apetyt!

 

Hormony głodu.

Często masz napady głodu? Próbujesz schudnąć, ale nie możesz? Walka z wagą jest nierówna, ponieważ za wahania odpowiada hormony głodu, czyli grelina i leptyna. Grelina zwiększa wydzielanie kwasu solnego, a także, reguluje aktywność przewodu pokarmowego. Oprócz tego działa ochronnie na błonę śluzową żołądka. Leptyna jest hormonem, odpowiedzialnym za przekazywanie do mózgu informacji o tym, że jesteśmy najedzeni. Jeżeli proces jej wydzielania jest zaburzony, jemy większe porcje i więcej czasu upływa do momentu, gdy poczujemy się najedzeni.

 

Przyczyny nadmiernego apetytu.

1. Zbyt duża ilość węglowodanów w diecie.
Duża ilość węglowodanów prostych i żywności o wysokiej zawartości ukrytego cukru powoduje, że trzustka nieustannie uwalnia insulinę. Z biegiem czasu może wystąpić hiperinsulinemia. Oznacza to, że poziom cukru we krwi wzrasta, a komórki nie potrzebują energii, powodując napady głodu oraz nadmierny apetyt. W efekcie czego mamy mało energii, pojawiają się problemy z wagą a z czasem cukrzyca i zespół metaboliczny.

 

2. Brak snu.
Niewielka ilość snu powoduje spadek poziomu leptyny. Zwiększa się ilość hormonu stresu w organizmie, w efekcie czego jesteśmy skłonni do podjadania. Zwiększa się także ochota na słodycze oraz tłuste potrawy.

 

3. Stres i brak aktywności fizycznej.
Brak wysiłku prowadzi do słabej wrażliwości komórek mięśniowych na insulinę. Mamy mniej energii, co prowadzi do większej ilości tłuszczu. Stres powoduje wyższy poziomów kortyzolu, który hamuje działanie insuliny, podnosząc poziom cukru we krwi. To może prowadzić do większego apetytu a w konsekwencji zwiększenia masy ciała.

 

Jak zmniejszyć apetyt?

Kluczem do kontrolowania napadów głodu jest poprawa wrażliwości na insulinę i leptynę poprzez spożywanie pokarmów, które działają zbawiennie, zmniejszając stan zapalny. Warto zacząć od małych kroków, aby zmiany zostały zachowane na stałe w codziennym życiu.

1. Wybieraj dobre węglowodany.
Przede wszystkim należy obniżyć spożycie węglowodanów prostych. Dotyczy to wszystkich form cukru. Należy wykluczyć fruktozę, nektary i soki owocowe, przetworzoną żywności i oraz produkty mączne. Staraj się nie przesadzać z owocami. Węglowodany staraj się jeść z produktami, które poprawiają wrażliwość na insulinę. Świetnie sprawdzą się produkty kiszone takie jak ogórki czy kapusta, które dodatkowo mają zbawienny wpływ na jelita. Warto również pamiętać o przyprawach takich jak cynamon czy kurkuma, które dodatkowo podkręcają metabolizm.

 

2. Jedz więcej białka.
Aby zmniejszyć napady głodu, skoncentruj się na żywności bogatej w białko. Wybieraj dobrej jakości mięso, rośliny strączkowe i ryby. Odpowiednia ilość białka w diecie pomoże Ci zapanować nad apetytem, zwiększy uczucie sytości po posiłku, a także pozwoli uniknąć stanów zapalnych.

 

3. Ruszaj się.
Ruch pozwoli Ci przyspieszyć przemianę materii. Oprócz tego podczas ćwiczeń produkowane są hormony szczęścia, które pomogą Ci zniwelować stres. Aktywność fizyczna pobudzi lepszą wrażliwość na insulinę. Do codziennego treningu warto włączyć ćwiczenia aerobowe takie jak bieganie czy pływanie i łączyć je na zmianę z treningiem interwałowym oraz siłowym.

 

Polecane produkty:
DETOX TEA HERBATA NA NOC
FIT BODY CONTROL

 

Źródło: http://blog.noblehealth.pl/

 

poniedziałek, 11 września 2017 00:00

Wpływ wapnia na skórę i jej wygląd

Napisane przez

Wapń w organizmie odgrywa bardzo ważną rolę. Przede wszystkim z uwagi na wpływ na budowę kości i zębów. Odpowiednia ilość wapnia niezbędna jest również do prawidłowego funkcjonowania mięśni i skóry.

 

Wapń jest ważny na każdym etapie naszego życia. Skutkiem jego niedoboru w okresie dzieciństwa jest krzywica i niedostateczny wzrost ciała. W wieku dorosłym brak wapnia może powodować zniekształcenia i kruchość kości, uszkodzenia zębów, zaburzenia pracy serca, mięśni i układu nerwowego. Długotrwały niedobór doprowadza organizm do stanu choroby lub niepełnej funkcjonalności narządów.

 

Wapń jest konieczny w diecie aby nasze kości były twarde i odporne na złamania. Codziennie wydalamy z organizmu ok. 1100 mg wapnia. Wapń dostarczamy do naszego organizmu przede wszystkich z pożywienia: mleka, sera żółtego, ryb, jaj. Oprócz produktów pochodzenia zwierzęcego wapń zawierają również produkty roślinne: pieczywo, mąki, niektóre owoce, soja, fasola, kakao.
U kobiet głównym powodem niskiego poziomu wapnia jest brak zbilansowanej diety bogatej w produkty mleczne oraz przebyte ciąże. W miarę możliwości warto zadbać o uzupełnienie diety o brakujące składniki i suplementację.

 

Niski poziom wapnia powoduje zaburzenia krzepliwości krwi. Łatwiej tworzą się siniaki nawet przy niewielkim urazie czy ucisku. Przewlekły niedobór wapnia może objawić się łamliwością paznokci i włosów, przebarwieniami skóry i owrzodzeniami. Ilość wapnia w organizmie wpływa na szybkość regeneracji skory, czyli wolniejsze gojenie ran. Jony wapnia w organizmie wspomagają leczenie uczuleń i stanów zapalnych. Wapń jako składnik diety jest bardzo istotny dla alergików. Łagodzi alergie skórne i pokarmowe.

 

Niedobory wapnia szczególnie zagrażają matkom karmiącym i kobietom w ciąży. Przekazują one dziecku do 300mg wapnia dziennie, bez względu na jego poziom w organizmie. Co oznacza ze może go zabraknąć matce. Objawy niedoboru wapnia u kobiet w ciąży, to przede wszystkim próchnica, problemy z zębami.

 

niedobor wapniaDługotrwały niedobór ma wpływ na paznokcie i włosy, oraz może doprowadzić do depresji, stanów lekowych, a u młodych ludzi i dzieci niedorozwoju umysłowego. Kolejnym skutkiem niedoboru wapnia może być tężyczka. Jest to choroba polegająca na nadmiernym skurczu mięśni. Główne objawy niedoboru: zmęczenie i osłabienie mięśni, skurcze mięśni, bóle w stawach, kruchość kości i podatność na złamania, częste próchnice, osteoporoza, krwotoki z nosa, zaburzenia snu,

 

Wapno ma również właściwości lecznicze. Bardzo dobrze się sprawdza w przypadku alergii. Choroby alergiczne skóry często trudno jest właściwie zdiagnozować z powodu mało specyficznych objawów. Nie każda zmiana skórna oznacza alergię. Najczęstsze objawy alergii skórnej to: świąd, wysypka, zaczerwienie rumień, pęcherzyki, bąble, grudki obrzękowe. Następstwem mogą być przebarwienia, które psują nam wygląd. Alergia skórna jest schorzeniem przykrym i kłopotliwym w leczeniu. Jednym z najczęściej występujących objawów są wypryski na skórze. Maja postać zaczerwienionych grudek, które pojawiają się na skórze, otwierają się i sączą. Dodatkowymi dolegliwościami, które mogą się pojawić jest również swędzenie i pieczenie. Skóra staje się szorstka i łuszcząca, co powoduje nieprzyjemne pęknięcia.

 

Wysypki alergiczne mogą być wywołane przez pokarm, leki lub kosmetyki. Najczęściej występującą wysypką jest pokrzywka. Występuje miejscowo spowodowana przez bezpośredni kontakt alergenu. Jeśli znajduje się na ciele to znaczy ze alergen dostał się do krwioobiegu. Profilaktyką alergii jest uzupełnianie poziomu wapnia w organizmie, oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków i proszków do prania.

 

Pamiętajmy:

 • Wapń to główny budulec układu kostnego.
 • Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi około 1000mg.
 • Niedobór wapnia wpływa na wiele obszarów naszego życia, od zmian stanu skóry i włosów do stanów depresyjnych
 • Dbajmy o odpowiedni poziom wapnia - aby pokryć te normy należy dziennie spożyć 2 szklanki mleka lub 2 plasterki sera żółtego. Jeśli nie jest to możliwe rozważmy suplementacje


Edyta Kluś
Mgr kosmetologii,
Licencjonowany specjalista w zakresie podologii i trychologii

Polecane produkty:
PRODETOX ACTIV+
KOLAGEN W TABLETKACH
KREM NA DZIEŃ

środa, 12 lipca 2017 18:07

5 najgorszych rzeczy, jakie robisz swojej skórze latem!

Napisane przez

5 najgorszychLato to szczególny okres dla naszej skóry. Wyjeżdżamy na wakacje i spędzamy beztrosko czas na świeżym powietrzu. Często jednak zapominamy o swojej skórze. Sprawdź jakie błędy popełniasz i jak powinnaś dbać o skórę latem.

Pielęgnacja naszej skóry zależy od jej typu, potrzeb oraz naszego wieku. Ważnym elementem, są również czynniki zewnętrzne w tym między innymi temperatura. Podczas letnich dni nasza skóra potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji. Zarówno od środka, jak i od zewnątrz a sam krem z filtrem nie wystarczy. Pielęgnacja twarzy to nie wszystko. Nie możemy zapomnieć o odpowiednim dbaniu o nasze całe ciało.

 

Najgorsze rzeczy w pielęgnacji

1) Nieodpowiedni demakijaż.
Najczęściej popełniany błąd w pielęgnacji i to nie tylko podczas wakacji. Niestety wiele kobiet nie zmywa makijażu na noc lub robi to niedokładnie. Skutki widać gołym okiem. Skóra jest poszarzała, pojawia się wiele niedoskonałości, wytwarza się więcej sebum. Niedokładny demakijaż przyczynia się również do szybszego powstawania zmarszczek. Dlatego, nawet jeśli jesteś bardzo zmęczona lub wracasz o północy z imprezy, powinnaś pamiętać o zmyciu makijażu. W takich wyjątkowych sytuacjach warto mieć chusteczki do demakijażu na stoliku nocnym.

2) Poparzenia słoneczne.
Chyba każda z nas chociaż raz w życiu nabawiła się oparzenia słonecznego. Zbyt długie leżenie na plaży może skończyć się piekącym bólem pleców oraz ramion. Może ono zepsuć nawet najpiękniejsze wakacje, aby więc temu zaradzić, już przed wyjściem na plażę należy zastosować odpowiednie kosmetyki do opalania. Jeśli jednak przytrafi nam się oparzenie, powinniśmy szybko zadziałać. Chłodny prysznic i kompres powinien ukoić początkowy ból. Sok z aloesu złagodzi zaczerwienienie. Należy pamiętać, aby nie używać tłustych kremów, gdyż to może pogorszyć sytuację.

3) Zbyt ciężki makijaż.
Latem powinniśmy dać naszej skórze odetchnąć. Zrezygnuj z ciężkiego podkładu i zapychających baz, które stosujesz pod makijaż. Kolejne warstwy pudru nie sprawią, że przestaniesz sięświecić, wręcz przeciwnie twoja skóra będzie wytwarzać więcej sebum.

4) Brak odpowiedniego nawilżenia skóry i widoczny cellulit.
Nawilżenie skóry to podstawa jej pielęgnacji. W lecie bardziej się pocimy i tracimy więcej wody. Oprócz stosowania kremów nawilżających nie powinniśmy zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Gorące dni sprawiają, że chętnie odsłaniamy nogi. Niestety nawet najbardziej zadbane kobiety mogą mieć cellulit. Oprócz ćwiczeń i masaży warto dołożyć do niego suplementację Get Slim Celullite. Paulina Sykut Jeżyna przyznała, że Get Slim Cellulite dołączyła do swojego codziennego rytuału pielęgnacji.

5) Unikanie kremów z filtrem.
Niewiele kobiet pamięta, aby w lecie zaopatrzyć się w krem z odpowiednim filtrem, aby lepiej chronić twarz przed słońcem. Jeśli już go stosujemy, to zapominamy o dekokcie i szyi. W tych miejscach skóra jest delikatna i szybko się opala. Jeśli nasza skóra nie jest odpowiednio zabezpieczona, możemy nabawić się przebarwień.

 

Źródło: https://noblehealth.pl/

 

niedziela, 25 czerwca 2017 18:02

Jakie owoce warto jeść latem?

Napisane przez

jakie jescPełne witamin, niskokaloryczne i po prostu pyszne – takie właśnie są owoce sezonowe. Przez całe lato truskawki, czereśnie, jagody, czy maliny są dostępne w większości sklepów i bazarków. Jednak czy owoce faktycznie mogą być jedzone bez ograniczeń? Jak wypadają na tle coraz bardziej popularnych owoców egzotycznych, takich jak karambola, marakuja czy liczi? Ekspert do spraw żywienia podpowiada po jakie owoce warto sięgać, a także które lepiej omijać (w nadmiarze).

 

Latem półki sklepowe uginają się od świeżych, sezonowych owoców. Dylemat, które z nich wybrać dodatkowo utrudnia fakt, że coraz większą popularność na polskim rynku zyskują owoce egzotyczne. Czy można jednoznacznie określić, które z nich są zdrowsze i mają najwięcej witamin? „Na początku chciałabym podkreślić, że codziennie, bez względu na wiek, należy jeść przynajmniej jedną porcję owoców – chyba, że lekarz zaleci inaczej. Pamiętajmy, że owoce to cenne źródło witamin i składników mineralnych, które wzbogaca dietę i pozwalają spełnić zapotrzebowanie na wartości odżywcze” – wyjaśnia Monika Honory, ekspert ds. żywienia.

 

W codziennym menu bardzo ważna jest różnorodność, ponieważ dzięki niej można tak zbilansować jadłospis, aby zapobiec niedoborom składników odżywczych. Dlatego dobrym sposobem na urozmaicenie diety, może być sięgnięcie po owoce sprowadzane z zagranicy, które stanowią ciekawy dodatek smakowy. Jednakże, tak samo jak w przypadku wszystkich innych produktów, i w tym wypadku eksperci zalecają, aby zachować umiar w kwestii ich spożywania. Dlaczego? Z powodu wysokiej zawartości fruktozy, naturalnego cukru występującego w owocach. Dlatego też warto traktować owoce jako dodatek do diety, a nie przekąska jedzona kilogramami. „Owoce, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, ze względu na wysoki poziom cukru to m.in. winogrona ciemne i zielone, liczi, figi, mango, granat, wiśnie, kaki, banany, mandarynki, ananasy oraz gruszki. Mniejszą ilość cukrów zawierają równie pyszne pomarańcze, kiwi, nektaryny, morele, agrest, porzeczki, grejpfruty, kokos, jeżyny, truskawki czy maliny” – podpowiada ekspert. „Zalecam, aby owoce spożywać do godziny 14:00, najlepiej w formie II śniadania, w połączeniu np. gruszki z jabłkiem lub połówki grejpfruta z brzoskwinią – dodaje Monika Honory.

 

Zaparcia a owoce

Problem z zaparciami jest bardzo powszechny szczególnie u kobiet w ciąży, ale również u starszych osób. Jako, że owoce posiadają wysoką zawartość naturalnego błonnika, dlatego poprawiają metabolizm i tym samym przyśpieszają pracę jelit. „Wszystkim osobom, które borykają się
z problemem zaparć, zalecam sięgnięcie m.in. po świeże żurawiny, a także maliny, które zawierają stosunkowo dużo błonnika – około 7% w 100 gramach. Nieco mniej - około 3% w porcji 100g zawierają kiwi, ponad 2% pomarańcze, w brzoskwiniach poziom błonnika szacuje się na około 1,5% na każde 100 gram produktu
” – dodaje Monika Honory, ekspert ds. żywienia.

 

Żołądek a owoce

Niepożądanym działaniem owoców jest fakt, że wpływają na zwiększenie produkcji kwasu żołądkowego, który podrażnia ściany żołądka. Zdaniem eksperta o wiele lepiej jest spożyć je dopiero jako drugie samodzielne, śniadanie. Nie zaleca się przyjmowania ich na pusty żołądek na początku dnia, a także tuż przed snem.O tej zasadzie powinny szczególnie pamiętać osoby ze stanem zapalnym żołądka.

 

Mycie zębów a owoce

Faktem jest, że po spożyciu owoców należy odczekać dłuższy czas, aby umyć zęby. Dotyczy to przede wszystkim cytrusów. Pomarańcze, cytryny, limonki, itd. zawierają kwasy, które nadtrawiają szkliwo zębowe, sprawiając, że staje się ono słabsze. Dodatkowo, efekt ten może być zwielokrotniony używaniem szczoteczki do zębów z twardym włosiem. Jest to szczególnie niebezpiecznie dla osób, które mają odsłonięte szyjki zębowe, ponieważ w tych miejscach szkliwo już i tak jest bardzo cienkie. Dlatego po spożyciu owoców cytrusowych należy przepłukać jamę ustną dużą ilością wody,
a następnie odczekać godzinę zanim przystąpimy do czyszczenia zębów.

„Można swobodnie powiedzieć, że owoce jedzone z umiarem w żaden sposób nie szkodzą organizmowi ludzkiemu. Spożywanie ich w naturalnej postaci nie wpływa także na przedawkowanie, ponieważ nadmiar witamin i minerałów zostaje wydalany z organizmu dzięki pracy nerek. Decyzja po które sięgnąć, polskie czy egzotycznie, jest już tylko indywidualną kwestią smakową”– rozwiewa wątpliwości Monika Honory.

Poniżej w tabeli przedstawione zostały dane zawierające wartości odżywcze polskich i zagranicznych owoców. Na ich podstawie można wywnioskować, iż ilość składników zawartych w jednej jak i drugiej grupie jest wysoka i zróżnicowana.

 

Porcje wybranych owoców:

Garść:

 • Agrestu- 50g/ 21kcal
 • Czereśni – 80g/ 49kcal
 • Truskawek - 70g/ 22 kcal
 • Wiśni – 70g/ 35kcal
 • Śliwek (np. węgierek) – 80g/ 37kcal
 • Porzeczek – 40g / 14 kcal
 • Jagody – 50g/ 23 kcal
 • Winogrona – 70g/ 48 kcal
 • 2 plastry z ćwiartki arbuza – 184g/ 55kcal
 • Garść malin – 70g/ 36 kcal
 • 1 średnia sztuka brzoskwini - 85g/ 33kcal (bez pestki)
 • 1 średnia nektarynka - 115g/ 51 kcal (bez pestki)

 

Właściwości wybranych polskich owoców sezonowych*

Produkty

Właściwości

Agrest

Posiada wysoką zawartość luteiny, a także sporą ilość witaminy A,C, kwasu foliowego, wapnia, magnezu, fosforu oraz potasu.

Czereśnie

Dzięki wysokiej dawce witaminy B₅, wspomagają chorych na artretyzm. Oprócz witamin z grupy B, można w nich znaleźć również witaminę A,C oraz potas, żelazo, wapń, magnez. W 100g zawierają aż 12 mg fitosteroli!

Truskawki

Zawierają wysoką dawkę witaminy C, witamin z grupy B, jak również żelazo, wapń, fosfor, mangan i potas. W 100g tego owocu mieści się aż 60 mg witaminy C, spełniający prawie dzienne zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy!

Wiśnie

Są bogate w witaminy: C, B₂, a także w miedź, potas oraz mangan. To na co warto zwrócić uwagę to wysoka zawartość witaminy A, spełniająca połowę dziennego zapotrzebowania.

Śliwki

Mimo małej zawartości witaminy C, posiadają sporą dawkę witaminy A, a także witaminę E – rzadko występującą w owocach. Na czele składników mineralnych stoi potas, następnie fosfor, magnez oraz wapń.

Porzeczki

Są bardzo cennym źródłem witaminy C, A, a także witaminy E. Posiadają spora ilość, potasu, magnezu, fosforu i wapnia. W 100g porzeczek znajduje się, aż 181 mg witaminy C – co odpowiada dwukrotnym spełnieniu zapotrzebowania na ten składnik. Dodatkowo zawierają duża dawkę polifenoli, które korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy.

Arbuz

Zawiera dużą dawkę witaminy A. Oprócz tego zawiera witaminę C, kwas foliowy oraz potas, fosfor, magnez i wapń. To co wyróżnia arbuza to zawartość cytruliny, która wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Maliny

Posiadają cenne witaminy takie jak C, A, K a także witaminy z grupy B oraz składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, magnez, wapń. W 100g owocu znajduje się 136 µg luteiny.

Brzoskwinie

Witaminy K, A, C, a także składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, magnez, wapń występują w sporej ilości w tych owocach.   Brzoskwinie zawierają również w mniejszej ilości m.in. witaminę E, a także niacynę.

Nektaryny

Z owocem tym możemy dostarczyć do organizmu takie witaminy jak: A, K, C, PP oraz składniki mineralne: potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, cynk. Są bogatym źródłem błonnika w 100g owocu posiadają 1,7 g tego składnika.

Jagody

Zawierają witaminę C, A, PP, a także witaminy z grupy B. Dodatkowo posiadają składniki mineralne: cynk, selen, potas, magnez. W 100g posiadają 80 µg luteiny! Dzięki dużej zawartości antocyjanów, chronią osoby przebywające długo na słońcu, przed szkodliwymi promieniami UV.

Winogrona

Posiadają takie witaminy jak: A, C oraz B₂. Występują w nich również takie składniki jak: potas, fosfor, wapń, magnez, cynk oraz miedź. Jako nieliczne, posiadają jod, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

 

Wybrane owoce egzotyczne

 • Garść liczi 60g/ 40 kcal
 • 1 melon (bez skóry i nasion) 1100g/ 264 kcal
 • 1 figa 70g/ 52 kcal
 • 1 średnie mango 280g/ 168 kcal
 • 1 średnia marakuja (bez skóry) 30g/ 29 kcal
 • 1 kokos 415g/ 1469 kcal
 • 1 średni banan (bez skórki) 120g/ 119kcal

Właściwości wybranych owoców egzotycznych*

Produkty

Właściwości

Liczi

Posiada bardzo dużą ilość potasu, która wspomaga regulację ciśnienia tętniczego krwi. Innymi składnikami mineralnymi wystepującymi w liczi to: fosfor, magnez, wapń, żelazo, sód, cynk, miedź, a także selen. Zawiera także kwas foliowy oraz cholinę. W 100g tego owocu występuje aż 71,5 mg witaminy C, spełniając dzienne zapotrzebowanie na ten skladnik! Jest to ilość o wiele wyższa, niż w cytrynach (53mg/100g)czy pomarańczach. Nie są zalecane dla diabetyków, ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych w nich występujących.

Melon

Podobnie jak liczi, ma wysoką zawartość potasu, oprócz niego posiada w mniejszej ilości fosfor, sód, magnez, wapń, żelazo, cynk Zawiera kwas foliowy, witaminę C ,K oraz w witaminy z grupy B. To co warto podkreślic to wysoka zawartosć witaminy A, która korzystnie wpływa na wzork, zapobiegając „kurzej ślepocie”- złego widzenia po zmierzchu.

Figi

Są bogate w różne składniki odzywcze: potas, wapń (35mg/100g), magnez, fosfor, a także w witaminę A, K oraz błonnik. Posiadają wysoką zawartość cukrów prostych, w związkuz czym nie są polecane diabetykom.

Mango

Zawierają takie skladniki mineralne jak: potas, fosfor, wapń, magnez, kwas foliowy, a także witaminy: C, A, K oraz luteinę.

Marakuja

Posiada potas, fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo, cynk, oraz witamina C oraz A. Dodatkowo posiada, kwas foliowy oraz cholinę.

Kokos

Zawiera wysoką zawartość potasu, fosforu, magnezu, sodu, wapnia oraz cynku. Wystepuje też kwas foliowy oraz witaminy C, z grupy B oraz małą zawartość witaminy E. W 100g zawiera aż 9 g błonnika! Zawierają dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych około 30g/ 100g produktu.

Banany

Zawierają potas, magnez, fosfor, a także witaminę C,A oraz małą ilość witamin z grupy B. Tylko połowę z węglowodanów stanowią cukry proste.

*Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

 

 

 

Strona 1 z 19