czwartek, 28 marca 2024
Miło Cię widzieć!

FLASZOWIEC MIĘKKOCIERNISTY ZAMIAST CHEMIOTERAPII ?

Babana02.jpgFlaszowiec miękkociernisty (graviola) pochodzi z Ameryki Środkowej i Antyli. Kwitnie przez cały rok, wydając  dojrzałe owoce co miesiąc. Nazywany jest również jabłkiem cukrowym lub budyniowym z uwagi na konsystencje i słodki smak wnętrza owocu.

 

Graviola ma zastosowanie zarówno w kulinariach jak i w ziołolecznictwie. Owoce tego drzewa można jeść na surowo. Można z nich robić orzeźwiające napoje owocowe. Ponadto idealnie pasują do lodów czy sałatek owocowych. Owoce te nadają się także do sporządzania deserów oraz przetworów. U kobiet karmiących wpływają korzystnie na laktację. Ponadto wykorzystuje się je w preparatach, które mają działanie odstraszające owady. Natomiast kora drzewa tej rośliny ma właściwości antybakteryjne oraz przeciw wrzodowe.

 

Flaszowiec miękkociernisty zawiera acetogeniny, które wykazują właściwości hamujące wzrost komórek rakowych. Niektóre źródła podają, że są o wiele skuteczniejsze od tradycyjnej chemioterapii.

 

Roślina ta jest od wieków używana w medycynie ludowej jako naturalny środek na wiele dolegliwości. Wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, obniża ciśnienie tętnicze, łagodzi stres, stosowana jest przy cukrzycy, reumatyzmie, astmie, gorączce, jako środek uspokajający. Lecznicze działanie wykazują nie tylko owoce, ale i liście, nasiona oraz kora.
Owoce gravioli to bogate źródło węglowodanów, zwłaszcza cukrów prostych (glukozy, fruktozy), zawierają witaminę C, potas, magnez, fosfor i żelazo. W liściach flaszowca występują unikalne związki tzw. acetogeniny annonaceowe, które wykazują działanie przeciwnowotworowe na pewne grupy komórek rakowych i to już przy stosunkowo niskich dawkach. Pierwsze badania przeprowadzono już w latach 70-tych XX wieku, które potwierdziły, że w roślinie występują acetogeniny, związki hamujące wzrost komórek rakowych. Potwierdzono, że acetogeniny najsilniejsze działanie terapeutyczne wykazują w przypadku nowotworów piersi, prostaty, trzustki, płuc i chłoniaka. Związki te działają na dwanaście typów nowotworów, uszkadzając tylko komórki rakowe bez skutków ubocznych dla tkanek zdrowych, w przeciwieństwie do powszechnie stosowanej chemioterapii. Dodatkowe badania wykazały, że acetogeniny mają działanie antynowotworowe silniejsze niż powszechnie stosowane leki w przypadku raka piersi opornego na ich działanie. Więc dlaczego tak mało słyszy się o tej roślinie i nie wykorzystuje jej we współczesnej onkologii? Być może jest to spisek wielkich koncernów, które nie mogą uzyskać podobnego efektu w syntetyczny sposób, być może nie. Jest wiele źródeł informujących o tym, że flaszowiec miękkociernisty jest 10 000 razy skuteczniejszy od chemioterapii. Zdrowotne właściwości tej rośliny potwierdza wielu niezależnych naukowców, ale jak na razie nikt nie pokusił się oficjalnie uznać graviolę jako jedną z najbardziej skutecznych  form leczenia nowotworów.

 

Acetogeniny zawarte we flaszowcu wzbudzają coraz szersze zainteresowanie. Wiele leczniczych właściwości tej rośliny zostało już potwierdzone. Jednak na tym etapie badań nie można ograniczyć się do stosowania tylko i wyłącznie naturalnych, alternatywnych terapii np. w postaci codziennie pitego soku z gravioli lub suplementacji. Soki, nektary, napary na pewno zdrowiu nie zaszkodzą i warto włączyć je do diety. Nie wolno jednak zrezygnować z wizyt u lekarza i leczenia onkologicznego, jak na razie chemicznego. Testy in vitro (wykonane w probówce) dają dużą nadzieję na nowe skuteczne lekarstwo. Jednak na ostateczne, oficjalne wyniki badań trzeba jeszcze poczekać, bo nie zawsze to co skuteczne w probówce, działa równie efektywnie w żywym organizmie.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(7 głosów)