Artykuły filtrowane wg daty: lutego 2017 - Portal Polska Kosmetologia i Kosmetyka Artykuły filtrowane wg daty: lutego 2017 - Portal Polska Kosmetologia i Kosmetyka
Artykuły filtrowane wg daty: lutego 2017

misie wlosyChcesz mieć piękne włosy? Pewnie wiesz, jak ważna jest ich pielęgnacja, ale czy wiesz, że jest coś ważniejszego? To odpowiednie „pożywienie”, czyli witaminy na włosy i składniki mineralne, które zapewniają im zdrowie i piękno. Odpowiednia ilość substancji na wzmocnienie włosów to konieczność, jeśli nie chcesz, żeby Twoje włosy były słabe i łamliwe. Zatem jak dbać o włosy i jakie składniki warto włączyć do codziennego jadłospisu?

Każdy włos wyrasta z mieszka włosowego, do którego docierają składniki odżywcze dostarczane za pośrednictwem krwi. Kiedy tych składników jest zbyt mało, włos staje się słabszy, traci swoją sprężystość, blask i odporność na wypadanie. Kosmetyki mogą pomóc, ale tylko na krotką chwilę, ponieważ nie usuwają przyczyn tego niekorzystnego stanu. Właśnie dlatego należy odżywiać się tak, by dostarczać do organizmu wszystkie najważniejsze witaminy na włosy.

 

Witamina A

Jak wzmocnić włosy? Odpowiedź to witamina A. Kiedy jest jej zbyt mało, włosy stają się bardziej łamliwe i suche. Jeśli zatem szukasz czegoś na wzmocnienie włosów, witamina A będzie dobrym rozwiązaniem. Znajdziesz ją w brokułach, wątróbce, jajkach, mleku i przetworach mlecznych, papryce, marchwi.

 

Tiamina i ryboflawina

Tiamina i ryboflawina pomagają regulować wydzielanie łoju i chronić przed łupieżem. Tiaminę zawierają ziarna słonecznika, kasza gryczana, orzechy, migdały, natomiast ryboflawinę – brokuły, mleko, jogurt, jajka, pełnoziarnisty chleb.

 

Niacyna

Dzięki niej skóra jest lepiej ukrwiona. To przyczynia się do tego, że składniki pokarmowe i tlen dostarczane są do wszystkich komórek, a to wpływa na odpowiedni poziom odżywienia mieszka włosowego. Pod dostatkiem niacyny zawierają ziarna słonecznika, orzechy, szparagi czy drób.

 

Kwas pantotenowy

Szczególnie ważny dla włosów. Bierze udział w procesach regeneracyjnych, wpływa na utrzymanie prawidłowego koloru. Odpowiada za nawilżenie włosów i pełni funkcje ochronne. Fasola, kapusta, kalafior, pietruszka, jaja – w tych produktach znajdziesz kwas pantotenowy.

 

Witamina B6

Ma swój udział w podziale komórek mieszków włosowych, co stanowi część procesu produkcji włosa. Kiedy zatem jest za mało witaminy B6, wzrost włosów może zostać zahamowany. Witaminę B6 znajdziesz w rybach, bananach, marchwi czy szparagach.

 

Biotyna

Następna bardzo ważna witamina, która sprawdza się na wypadanie włosów. Biotyna pomaga zachować zdrowe włosy, spowalnia proces siwienia i łysienia. Przeciwdziała łojotokowi. Jej źródła to wątróbka, orzechy włoskie i ziemne, migdały.

 

Kwas foliowy

Jeśli pragniesz, by Twoje włosy zdrowo rosły, nie możesz zapominać o kwasie foliowym. By dostarczyć go do organizmu, spożywaj duże ilości warzyw liściastych (sałata, kapusta), słonecznika czy żółtek jajek.

 

Witamina B12

Idealnie sprawdza się przeciw wypadaniu włosów. Witaminę B12 zawierają: wołowina, żółtka jaj, produkty pełnoziarniste, ryby.

 

Cynk

Zbyt mała ilość cynku może prowadzić do przesuszania włosów i większego wypadania. By nie mieć problemów z jego niedoborem, włącz do swojej diety jabłka, szparagi, marchew, pomidory.

 

Miedź

Bierze udział w procesie tworzenia melaniny – naturalnego barwnika włosów. Kiedy jest jej zbyt mało może dojść do odbarwień. Źródłem miedzi są szparagi i porzeczki.

 

Co wyeliminować ze swojej diety?

Zastanawiasz się jeszcze jak dbać o włosy przy pomocy diety? Dostarczanie odpowiednich witamin i minerałów to nie wszystko! Warto również wiedzieć jakie produkty lepiej ograniczyć lub w ogóle wyeliminować z jadłospisu. Na pewno nasze włosy odczują dużą ulgę, kiedy pozbędziemy się z menu wysoko przetworzonej żywności, smażonych i wędzonych potraw, alkoholu i kofeiny.

 

Suplementacja bez kapsułek i tabletek

Odpowiednia suplementacja to kolejny sposób na dostarczenie dobroczynnych dla włosów substancji do organizmu. Nowością jest to, że nie jesteśmy już skazani na trudne do połknięcia kapsułki czy tabletki, ponieważ na rynku pojawiły się preparaty w postaci… żelek! Kolorowe misie pozwalają połączyć przyjemne z pożytecznym. Charakteryzują się dobrym, często owocowym smakiem, a do tego zawierają najważniejsze składniki mineralne i witaminy na włosy. Dzięki temu suplementacja staje się przyjemna. Jednym z takich preparatów w postaci żelek są Misie na zdrowe włosy, które w swoim składzie zawierają aż 13 składników odżywczych.

 

Źródło: http://noblehealth.com/

 

Dział: Zdrowie

hcvWypowiedź: Rafał Gierczyński, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieniczny, Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

W Polsce nawet 200 tys. osób może żyć z wirusem HCV we krwi, z czego aż 80% jest nieświadoma zakażenia - pokazały wyniki badania przeprowadzonego w ramach projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV”. Świadomość problemu HCV jest u nas niewystarczająca, co wynika z badań przeprowadzonych w 2016r. na zlecenie NIZP-PZH. Skrót HCV rozpoznało tylko 51% badanych, aczkolwiek 72% słyszało o wzw C. Wiele osób myli HCV z HBV i HPV, w profilaktyce których dostępne są szczepienia.

 

Tylko 10% osób ankietowanych wie, że nie ma szczepionki przeciw HCV, a zaledwie 5% badanych osób wiedziało, że dostępne są leki pozwalające skutecznie wyeliminować wirusa. Blisko 1/3 badanych uważa, że można jedynie spowolnić rozwój HCV, a terapia jest długa, mało skuteczna z uciążliwymi skutkami ubocznymi.

 

- W społeczeństwie nadal jest niestety zbyt mała wiedza na temat zakażenia wirusem HCV. WZW typu C często zwane jest cichym zabójcą ponieważ przez wiele lat zakażenie nie daje żadnych objawów. Pacjent jest nieświadomy. W tym czasie dochodzi do uszkodzenia wątroby, w konsekwencji do marskości wątroby, a nawet raka wątroby i śmierci - mówi newsrm.tv Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

 

Wirus HCV przenosi się przez krew. Każde przerwanie ciągłości (przecięcie) skóry lub błon śluzowych i kontakt z krwią osoby zakażonej, lub z zanieczyszczonymi krwią przedmiotami może potencjalne prowadzić do zakażenia HCV. Ilość krwi wystarczająca do zakażenia może być niedostrzegalna.

Czynniki, które zwiększają ryzyko zakażenia HCV to przyjmowanie narkotyków w formie iniekcji (zastrzyków), transfuzja krwi przed 1992r., dwa lub więcej cięć cesarskich, posiadanie tatuaży, biopsje. Oznacza to, że do zakażeń potencjalnie prowadzą wszelkie działania związane z przerwaniem ciągłości tkanek, tj. zarówno zabiegi medyczne (np. operacje chirurgiczne, wstrzyknięcia, czy zabiegi stomatologiczne) jak i upiększające (np. tatuaże, piercing, zabiegi kosmetyczne), ale do zakażenia w takich sytuacjach dochodzi niezwykle rzadko. Kontakty seksualne także stanowią rzadką drogę przenoszenia się wirusa. Bardzo rzadko dochodzi również do zakażenia wśród osób zamieszkujących z osobami zakażonymi HCV, ale ryzyko to zasadniczo nie przekracza ryzyka dla całej populacji. Mimo że wszyscy jesteśmy narażeni na zakażenie HCV, to grupą szczególnie podatną są użytkownicy narkotyków w iniekcjach. W Polsce około 65% tych osób miało najprawdopodobniej kontakt z wirusem HCV, a odsetek ten wzrasta znacząco u tych, którzy korzystali ze sprzętu użytego przez kogoś innego.

 

Czy zakażamy się przez przebywanie w tym samym pomieszczeniu, wspólną kuchnię, toaletę? W większości przypadków - nie, bo zakazić możemy się przez krew, czyli w trakcie wszelkich zabiegów przebiegających z naruszeniem ciągłości skóry i błon śluzowych - leczniczych czy kosmetycznych – to już dla wirusa HCV nie ma znaczenia! Nie trzeba jednak unikać lekarza, kosmetyczki, zrezygnować z tatuażu i innych zabiegów upiększających. Ważne by osoby wykonujące te zabiegi zawsze pamiętały o tym, że HCV wykorzysta najmniejsze uchybienie procedurom by zakazić kolejną osobę.

 

Czy zakażenie HCV można stwierdzić po objawach klinicznych?

Ze względu na częsty, początkowo bezobjawowy przebieg zakażenia lub występowanie nieswoistych objawów – do potwierdzenia zakażenia HCV konieczne jest wykonanie badania diagnostycznego krwi na obecność przeciwciał dla wirusa (anty-HCV), a niekiedy też badania potwierdzającego obecność samego wirusa (HCV-RNA). Badania w kierunku HCV są wykonywane u: dawców krwi (od 1992r.), pacjentów dializowanych i kobiet w ciąży (od 2011r), a także w placówkach dla osób uzależnionych, w więziennictwie i niekiedy w ramach rutynowych badań przed zabiegami chirurgicznymi. Mimo, że badanie anty-HCV nie jest skomplikowane, a jego koszt wynosi od 30 do 50 zł, badania te nie są wykonywane wystarczająco często.

 

Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym jest skuteczniejsze i mniej kosztowne. W przypadku ograniczeń dostępu do terapii w pierwszej kolejności leczy się pacjentów, u których choroba zagraża życiu lub powoduje dolegliwości pogorszające jego jakość. Wynika to z wysokiego kosztu leczenia i niemożności natychmiastowego i jednoczesnego przeleczenia wszystkich pacjentów. Jest to sytuacja, która występuje na całym świecie, również w krajach znacznie bogatszych niż Polska.

 

Wiele mitów i kontrowersji narosło wokół tzw. diety wątrobowej. Osoby z HCV powinny jak najszybciej znaleźć się pod kontrolą lekarza specjalisty oraz unikać alkoholu i palenia tytoniu. Alkohol nawet w małych dawkach uszkadza wątrobę. Drugim czynnikiem jest niewłaściwa dieta, prowadząca do wystąpienia choroby stłuszczeniowej wątroby, znacząco pogarszając stan zdrowia osób z HCV. Dlatego szczególnie istotne jest ograniczanie spożycia węglowodanów czyli cukrów (bardziej niż tłuszczy). Bardzo ostrożnie należy też podchodzić do tzw. „leków na wątrobę”, które licznie reklamowane są w mediach. Ich rzeczywiste działanie lecznicze często budzi wiele kontrowersji. Zioła są również często stosowane w leczeniu chorób wątroby, tym niemniej niekontrolowane i niewłaściwie stosowane preparaty ziołowe mogą nawet prowadzić do uszkodzenia wątroby, a także zaburzać działanie leków przeciwwirusowych.

 

Rewolucja jaka dokonała się po wprowadzeniu leków przeciwwirusowych o bezpośrednim działaniu na HCV pozwala ograniczyć następstwa zakażenia HCV takie jak marskość i rak wątrobowokomórkowy, ograniczając tym samym liczbę przeszczepów wątroby z powodu HCV i zmniejszając koszty społeczne. Identyfikacja wszystkich osób zakażonych i równoczesne ograniczenie ryzyka przeniesienia zakażenia na kolejne osoby może napawać nadzieją na eradykację (wyeliminowanie) HCV, co byłoby ewenementem przy braku szczepionki.

 

Szacuje się, że na świecie liczba osób przewlekle zakażonych wirusem HCV wynosi 130-150 mln. Odsetek zakażonych waha się od poniżej 0,1% (kraje skandynawskie) do ponad 10% (niektóre kraje Afryki).

 

 

Wirus niszczy organizm.  80% zakażonych jest nieświadoma

Dział: Zdrowie