piątek, 26 kwietnia 2024
Miło Cię widzieć!

Dlaczego skóra jest sucha?

wwskoraPodstawowym zadaniem skóry jest izolacja wnętrza organizmu od szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych, termoregulacja, udział w procesach przemiany materii, oddychania, regulacji gospodarki wodno­elektrolitowej. Właściwe wypełnianie tych funkcji przez naszą skórę jest zależne od jej kondycji. Nieprawidłowy poziom nawilżenia to jeden z głównych  powodów, które zmieniają wygląd i strukturę skóry oraz upośledzają  jej tak ważną rolę,jaką odgrywa dla zdrowia naszego organizmu.

 


 

 

Co sprawia, że nasza skóra staje się sucha:

– działanie wysokich lub niskich temperatur, suchego powietrza, promieniowania UV

– chemiczne substancje alergizujące, drażniące, toksyczne, światło jarzeniowe, zbyt długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach

– zbyt częste kąpiele, kąpiele i natryski o zbyt wysokiej temperaturze wody, silnie odtłuszczające mydła, detergenty, źle dobrane pod względem rodzaju skóry kosmetyki pielęgnujące

– niektóre leki: np. retinoidy

– niewłaściwa dieta(niedobory żywieniowe)

– zbyt małe ilości przyjmowanych płynów

– nadużywanie środków przeczyszczających

– nadużywanie alkoholu

 

Za suchość naszej skóry może być również odpowiedzialnych wiele chorób, np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, rybia łuska, niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, cukrzyca, utrzymujące się biegunki. Przyczyną takiego stanu skóry są też uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne i proces biologicznego starzenia się (fibroblasty wraz z upływem czasu produkują mniej odmładzającego kolagenu, jednocześnie zanika produkcja naturalnego składnika nawilżającego ­ kwasu hialuronowego )

 

Typowymi, zewnętrznymi objawami, które informują nas o tym, że nasza skóra jest przesuszona i wymaga natychmiastowego nawilżenia są: drobno­płatkowe złuszczanie naskórka, wrażenie szorstkości przy dotyku, pęknięcia, rumień, pieczenie, świąd.

 

Podstawą prawidłowej pielęgnacji takiego typu skóry jest jej nawilżanie z zastosowaniem odpowiednich preparatów kosmetycznych, zarówno w trakcie profesjonalnych gabinetowych zabiegów nawilżających, jaki i tych codziennych domowych.

 

Jeśli sucha skóra będzie nieprawidłowo pielęgnowana, jej stan będzie się pogarszał. Dlatego warto sięgnąć po kosmetyki przeznaczone do cery suchej i wrażliwej.  Powinny one w swoim składzie zawierać lipidy, które są odpowiedzialne za budowę naskórka; witaminę E, masło karite, pantenol, wyciąg z aloesu, olejek jojoba i naturalne oleje. Dobrze jeśli w preparatach do pielęgnacji tego rodzaju skóry znajdzie się wazelina(zmniejsza utratę wody); glicerol, sorbitol, mannitol (zmniejszają naskórkową utratę wody); surfaktanty ( substancje powierzchniowo czynne); hydroksykwasy (wzmacniają barierę naskórkową); mocznik (zmniejsza utratę wody), PCA­ pyrolidonowy kwas karboksylowy( zwiększa zdolność do wiązania wody i zatrzymuje ją).

 

Zabiegi nawilżające wykonywane w gabinetach kosmetycznych przeprowadzane są przy użyciu nowoczesnych urządzeń i profesjonalnych preparatów, co w przeciwieństwie do niczym nie wspartej domowej pielęgnacji daje dużo szybsze i lepsze rezultaty. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi możliwe jest dogłębne wprowadzenie substancji, których brakuje skórze suchej, takich jak: kwas linolenowy, kwas hialuronowy,seryna, tetra­acetylo­sfingozyna.

 

Stopień nawilżenia skóry jest  ściśle zależny od poziomu wydzielanego przez jej gruczoły łoju.  W sezonie jesienno­zimowym ulega on znacznemu ograniczeniu. Z tego też powodu nasza skóra w tym okresie wymaga szczególnie intensywnych profesjonalnych zabiegów nawilżających oraz intensywnej pielęgnacji domowej z użyciem emolientów (preparatów nawilżających).

 

Połączenie profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym z odpowiednio dopasowaną do potrzeb skóry codzienną pielęgnacją domową z całą pewnością pozwoli się cieszyć zdrową, piękną skórą, a na pewno znacznie polepszy jej stan.

 

Aby wspomóc zabiegi pielęgnacyjne i  "nawilżyć" skórę od środka, warto sięgnąć po preparaty doustne. Szczególnie takie, które mają w składzie wyciąg z ogórecznika, wyciąg z wiesiołka, lub zoflawony sojowe stymulujące produkcję kwasu hialuronowego w skórze właściwej.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)