Wydrukuj tę stronę

TERAPIA DWUTLENKIEM WĘGLA - KARBOKSYTERAPIA

iStock_000010983770Small.jpgMagdalena Szeniak

 

Terapia dwutlenkiem węgla przeżywa obecnie rozkwit w medycynie estetycznej i kosmetologii. Rosnąca popularność tej metody spowodowana jest spektakularnymi rezultatami, które można uzyskać u pacjentów poddanych serii zabiegów.

 

 

Na czym polega zabieg?

 

Karboksyterapia, w interesującym nas ujęciu, jest to doskórne podanie dwutlenku węgla w celach terapeutycznych za pomocą specjalnego urządzenia kontrolującego ciśnienie i przepływ gazu- najczęściej pistoletu (ale są też dostępne na rynku i inne urządzenia).

 

Terapia dwutlenkiem węgla sięga początkami 1932 r. Wtedy to we Francji rozpoczęto leczenie pacjentów ze schorzeniem tętnic obwodowych. W RPA i w Europie karboksyterapia ma zastosowanie w leczeniu rozstępów, cellulitu, oraz blizn przerostowych z naprawdę imponującymi rezultatami.

 

Badania dowodzą, że karboksyterapia poprawia elastyczność skóry, cyrkulację krwi w tkankach, stymuluje produkcje kolagenu, redukuje zmarszczki mimiczne oraz pomaga zmniejszyć lokalnie umiejscowione depozyty tłuszczu.

 

Mechanizm działania

 

Dwutlenek węgla naturalnie występuje w naszym organizmie, głównie jako efekt metabolizmu komórkowego. Wysokie jego stężenie jest oznaką słabej cyrkulacji krwi. Po zdeponowaniu gazu w tkance, pierwszym efektem jest gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi. Kiedy krwinki czerwone są wystawione na wysokie stężenie dwutlenku węgla, hemoglobina w nich zawarta zaczyna gwałtownie uwalniać atomy tlenu i łączy się z wychwyconym dwutlenkiem węgla. Pod wpływem enzymu anhydrazy węglanowej i wody dwutlenek węgla jest rozkładany na kationy wodoru i jony węglowodorowe. Co za tym idzie, pH w tkance zmienia się na kwaśne a obszar zabiegu i otaczające go mięśnie są jeszcze lepiej dotlenione.

 

mqdefault.jpgKarboksyterapia w walce z cellulitem i lokalnymi depozytami tłuszczu

 

Terapia dwutlenkiem węgla pozwala na walkę z cellulitem w stadiach od I do IV oraz z niechcianymi depozytami tłuszczu. Pod wpływem dwutlenku węgla w komórkach tłuszczowych zachodzi proces naturalnej lipolizy, błony komórkowe pękają a płynna zawartość komórek, która wydostaje się na zewnątrz jest usuwana przez organizm. Znacznie zwiększa się ukrwienie obszaru zabiegowego. Najlepsze efekty są otrzymywane przy łączeniu z zabiegami przy użyciu fal radiowych, endermologii oraz manualnym drenażem limfatycznym. Dla podtrzymania efektu zaleca się przeprowadzanie zabiegów przypominających po upływie roku.

 

Karboksyterapia a rozstępy i blizny

 

Dwutlenek węgla pozwala znacznie zredukować rozstępy oraz blizny poprzez stymulację procesu gojenia i produkcji nowego kolagenu. Zagęszcza również skórę, widocznie poprawiając jej kondycję i koloryt. Badania kliniczne dowodzą, że po serii zabiegów, w tkance poddanej zabiegowi zwiększa się ilość naczyń krwionośnych, co pozytywnie wpływa na eliminację toksyn.

 

hqdefault.jpgLeczenie cieni i obrzęków pod oczami

 

Poprzez zwiększenie ukrwienia skóry pod oczami, karboksyterapia pozwala skutecznie walczyć z tą przypadłością, która jest często spowodowana właśnie słabą cyrkulacja krwi w obrębie powieki dolnej. Dodatkowo stymuluje produkcje kolagenu poprawiając kondycję skóry.

 

Karboksyterapia w walce z wypadaniem włosów

 

Podanie dwutlenku węgla do obszarów skóry objętych wypadaniem włosów pozwala nie tylko na znaczne zahamowanie procesu ale i jego odwrócenie. Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc karboksyterapię z lekarstwami, szamponami na wypadanie włosów.

 

Poprawa kondycji skóry oraz redukcja zmarszczek

 

Stymulacja produkcji kolagenu oraz poprawa ukrwienia skóry działa zbawiennie w walce z niechcianymi zmarszczkami. U niektórych pacjentów efekty porównywalne są z tymi przy użyciu toksyny botulinowej. Skóra staje się bardziej napięta, poprawia się jej koloryt, a zmarszczki mimiczne ulegają wyraźnemu spłyceniu.

 

Podsumowanie

 

Powyżej zostały przedstawione tylko niektóre z zastosowań karboksyterapii. Z powodzeniem stosuje się ją przy różnego rodzaju egzemach, łuszczycy oraz innych problemach skórnych. Niepodważalnymi zaletami zabiegu są: skuteczność, bezpieczeństwo krótki czas wykonania, oraz minimalny czas rekonwalescencji. Generalnie zabiegi wykonywane w obrębie twarzy nie pozostawiają żadnych śladów, co pozwala od razu wrócić do normalnego funkcjonowania. Prawidłowo wykonany zabieg jest całkowicie bezpieczny, a jedyne skutki uboczne, które mogą wystąpić to krwiaczek w miejscu wkłucia.

 

Zabieg zazwyczaj nie wymaga znieczulenia. Wkłucia są praktycznie bezbolesne, a jedyny dyskomfort zabiegu pochodzi z deponowania gazu w tkance, co powoduje uczucie ucisku i rozpierania. Odczucia zależą oczywiście od indywidualnego progu bólowego pacjentki. Nieprzyjemne doznania wynagradzają wielce zadowalające rezultaty jakie daje seria zabiegów.
Terapia dwutlenkiem węgla, choć nie jest nową metodą,  ma przed sobą wielką przyszłość w leczeniu wielu chorób, medycynie estetycznej i kosmetologii,  zrzeszając  coraz więcej zwolenników zachęconych obiecującymi rezultatami i zadowoleniem pacjentów.

 

Więcej na www.dermedik.pl

Oceń ten artykuł
(7 głosów)