piątek, 29 marca 2024
Miło Cię widzieć!

Iniekcyjne techniki stosowane w modelowaniu sylwetki i wspomagające procesy odchudzania

inie technikiKult pięknego ciała niemalże wpisał się już na stałe w ramy społeczne. Sukcesywnie dążymy do tego, aby nasze ciało było jędrne, pozbawione defektów takich jak cellulit, rozstępy czy nadmierne ilości tkanki tłuszczowej. Rozwój technologii i postęp nauki pozwala wdrażać coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które przynoszą określone rezultaty. W artykule zaprezentowane zostały rozwiązania z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej, takie jak mezoterapia igłowa, karboksyterapia, mezoterapia mikroigłowa i techniki Roll Cit oraz lipoliza iniekcyjna, które mają za zadanie wpływać bezpośrednio i pośrednio na modelowanie sylwetki.

 

Kanony piękna na przełomie wieków zmieniają się diametralnie. Z roku na rok zauważamy coraz większe zapotrzebowanie na zabiegi i technologie, które usprawnią procesy modelowania sylwetki oraz będą doskonałym uzupełnieniem zaawansowanych diet, stosowanych przy leczeniu nadwagi i otyłości. Szczupłe ciało stało się symbolem nie tylko wyglądu fizycznego, ale również utożsamiane jest ze zdrowiem i nowym modnym trendem „Be Fit”. Zdarza się, że nawet najlepsze diety nie działają w takim stopniu, aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z tak zwanych miejsc strategicznych, jakimi są talia, biodra czy uda. Specjalistyczne zabiegi mają na celu wyeliminowanie lokalnego otłuszczenia i miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej oraz wspomaganie procesów sukcesywnej utraty masy ciała i redukcji tkanki tłuszczowej.

 

Karboksyterapia
Terapia dwutlenkiem węgla, tzw. cudownym gazem, czyli inaczej karboksyterapia, została uznana za jeden z największych przełomów w zakresie kosmetologii i medycyny estetycznej. Niejednokrotnie porównywalnym do tego, który pojawił się po obserwacji efektów pozabiegowych przy zastosowaniu toksyny botulinowej w medycynie estetycznej.

Karboksyterapia na całym świecie stała się doskonałym rozwiązaniem stosowanym na podstawowe, jak i zaawansowane problemy estetyczne klientek w gabinetach. Najbardziej popularna jest w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i w Europie.

Od lat 90. ub. wieku karboksyterapia stosowana jest w iniekcjach śródskórnych, które mają przede wszystkim podłoże estetyczne. Obecnie metoda ta jest bardzo ceniona w zabiegach ukierunkowanych na modelowanie sylwetki. Doskonale sprawdza się jako zabieg uzupełniający po liposukcji, w szybki i skuteczny sposób leczy cellulit. Dwutlenek węgla stosuje się również w przypadku tak zwanego podwójnego podbródka czy na nawisy skóry pozostałe po odchudzaniu i porodzie. Wraz z wiekiem w skórze człowieka dochodzi do dużego spadku poziomu tlenu. Proces ten nasilany jest głównie przez brak aktywności fizycznej, diametralne skoki wagi i przez spożywanie używek. Czynniki te działają destrukcyjnie na procesy krążenia w tkance podskórnej, co w rezultacie ogranicza dostępność tlenu w danych obszarach.

Wstrzyknięcie podskórne dwutlenku węgla powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawę krążenia krwi. Proces ten sprzyja zwiększonej produkcji kolagenu, poprawie retencji wody oraz eliminowaniu obrzęków. Dwutlenek węgla wchodzi w reakcję z wodą i powstają cząsteczki kwasu węglowego. Dochodzi do obniżenia poziomu pH w tkankach i do zwiększenia procesu uwalniania tlenu z cząsteczek hemoglobiny. Przy tak obniżonym pH również w specyficzny sposób zachowują się włókna kolagenowe – zwiększa się ich elastyczność, przy współtowarzyszącym zmniejszeniu ich sztywności. Dzięki czemu są wzmocnione i zdecydowanie bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia.

Zabiegi powinny być stosowane w seriach uzależnionych od stopnia zaawansowania problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci. Serie szacowane są pomiędzy 5 a 10 zabiegów, a dawki gazu i częstotliwość zabiegów dobierana jest do lokalizacji problemu.

Warto również połączyć iniekcje dwutlenkiem węgla z innymi zabiegami z zakresu kosmetologii estetycznej, takimi jak mezoterapia igłowa, peelingi chemiczne, endermologia, fotoodmładzanie.

Karboksyterapia ma bardzo ugruntowaną pozycję w świecie medycyny leczniczej i estetycznej. Uznana jest za jeden z bezpieczniejszych i innowacyjnych zabiegów.

 

Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa jest zabiegiem kwalifikowanym jako zabieg niechirurgiczny, bardzo dobrze poznany i stosowany już od lat 50. XX wieku. W latach 70. mezoterapia igłowa znalazła zastosowanie w estetyce i stosowana jest do dzisiaj z dużym powodzeniem, gdyż uznana jest za zabieg stosunkowo bezpieczny i przynoszący bardzo dobre efekty.

Sam zabieg mezoterapii igłowej jest skuteczny, gdyż w trakcie iniekcji deponowane są specjalistyczne sterylne koktajle bezpośrednio do „źródła problemu” pacjenta.

Techniki aplikacji substratów zabiegowych dzielą się na trzy grupy: iniekcje klasyczne, iniekcje wielokrotnych nakłuć i iniekcje mechaniczne.

Najbardziej rozpowszechnione są iniekcje klasyczne, które odbywają się przy użyciu specjalistycznych sterylnych igieł (najczęściej stosowane igły to 27G i 30G o długości 6 mm, 13 mm) i strzykawek i pozwalają na precyzyjne, manualne zdeponowanie określonych małych dawek koktajli na wskazane głębokości.

W trakcie pracy z ciałem, zwłaszcza w przypadku zabiegów, które mają za zadanie modelować sylwetkę poprzez eliminowanie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, czy cellulitu stosuje się iniekcje śródskórne i podskórne z punktowym deponowaniem odpowiednio dobranych komponentów zabiegowych.

Przy pracy z problemami nadmiernej wiotkości i rozstępów, niezastąpione są techniki aplikacji preparatów w płytsze obszary techniką Nappage – czyli techniką wielokrotnych nakłuć pod kątem 30 stopni na głębokość nie większą niż 4 mm.

Mezoterapia igłowa jest bardzo skuteczna w walce z cellulitem. W pierwszej kolejności podczas konsultacji należy dokonać prawidłowej oceny typu cellulitu oraz stopnia zaawansowania klinicznego, aby dobrać odpowiednią kompozycję substancji aktywnych.

W przypadku przebiegu cellulitu włóknistego zalecane są substancje aktywne, takie jak krzemionka, kofeina, aminokwasy, pirogronian sodowy, miedź czy nikotyna. W walce z cellulitem naciekowym, hormonalnym oraz problemem z zaburzeniami mikrokrążenia, które prowadzą do powstania obrzęków – zwłaszcza w kończynach dolnych pomocne będą kofeina, tauryna, L-karnityna, rutyna, krzemionka oraz oczar wirginijski.

 

Zagęszczanie skóry i rozstępy
Mezoterapia igłowa może przynieść doskonałe efekty w walce z rozstępami. Do zabiegu możemy zastosować hydrolizowany kolagen, który będzie regenerować uszkodzone włókna kolagenowe i uzupełniać braki kolagenu w głębszych partiach skóry. Siarczan chondroityny, glikozaminoglikan natomiast, obecny w niewielkich ilościach w macierzy pozakomórkowej, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry dzięki podwójnemu mechanizmowi. Wpływa na uwodnienie i objętość skóry, równocześnie stymulując wytwarzanie kwasu hialuronowego oraz wpływa na jego lepkość.

Przed przystąpieniem do zabiegów nie wolno zapominać o uwzględnieniu wszelkich przeciwwskazań dyskwalifikujących pacjenta do zabiegu z zakresu mezoterapii igłowej.

 

Mezoterapia mikroigłowa
Derma Rollery, potocznie nazywane również urządzeniami do mezoterapii mikroigłowej, to niewielkie urządzenia wyposażone w rękojeść i sterylną głowicę, która pokryta jest rozmaitymi igłami. W trakcie zabiegu dochodzi do mechanicznego nakłuwania skóry (Medical Skin Needling). Niejednokrotnie w publikacjach napotykamy na określenia typu wałek (Roll Cit) oraz terapia indukcji kolagenu (Collagen Induction Therapy).

Samo działanie terapii Roll Cit jest znane i szeroko stosowane już od lat 90., a za prekursora tej metody uznaje się chirurga plastycznego dr. Desmonda Fernandesa.

 

Podczas zabiegów z użyciem określonych długości igieł powstają kontrolowane mikrourazy i mikrokrwawienia, a w skórze dochodzi do uwalniania rozmaitych czynników wzrostu:

  • płytkowy czynnik wzrostu PDGF  (Platelet-derived Growth Factor),
  • transformujący czynnik wzrostu TGF (Transforming Growth Factor),
  • naskórkowy czynnik wzrostu EGF (Epidermal Growth Factor),
  • czynnik wzrostu fibroblastów FGF (Fibroblast Growth Factor).

Uwolnione do przestrzeni komórkowej powyższe czynniki wzrostu przyspieszają procesy różnicowania komórek oraz stymulują komórki macierzyste i fibroblasty do wytwarzania nowego pełnowartościowego kolagenu.

Obecnie na rynku dostępne są rozmaite urządzenia typu „roller”. Parametry, na które należy zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego urządzenia, to przede wszystkim ilość igieł na wałku (im mniej, tym lepiej), materiał, z jakiego wykonane są igły, oraz ich długość.

Podstawowy podział rollerów ze względu na długość igieł stosowanych podczas zabiegu to rollery: kosmetyczne, medyczne oraz chirurgiczne. W zabiegach na ciało najskuteczniejsze są rollery medyczne, czyli takie, których igły na głowicy wykazują długość w przedziale pomiędzy 1 mm a 2 mm. Dzięki tak sprecyzowanej długości podczas zabiegu dochodzi do procesów, które indukują wytwarzanie pełnowartościowych włókien kolagenowych, co objawia się zdecydowaną poprawą gęstości skóry i jej spoistości.

Zabiegi z użyciem techniki Roll Cit doskonale sprawdzają się w przypadku nawisów skóry w obszarze okolicy wewnętrznej strony uda czy też przedniej ściany brzucha.

Zabiegi te doskonale kondycjonują skórę przy intensywnych procesach odchudzania, utrzymując ją jędrną i spójną, tak by po zakończonym odchudzaniu nie borykać się z nadmierną ilością rozciągniętej tkanki.

Technika indukcji kolagenu bardzo dobrze sprawdza się w terapii łączenia z substancjami stymulującymi skórę, na przykład z wysoko stężonym kwasem glikolowym. Zabiegi wykonuje się w terapii skojarzonej – eksfoliacja chemiczna, a następnie roller. Efekty, jakich możemy się spodziewać, to silne ujędrnienie skóry, eliminowanie rozstępów i cellulitu.

 

Lipoliza iniekcyjna
Jednym ze skuteczniejszych zabiegów stosowanych w iniekcyjnym modelowaniu sylwetki jest lipoliza. Lipoliza iniekcyjna pozwala na szybkie i stosunkowo bezpieczne wyeliminowanie zbędnych centymetrów w konkretnych obszarach naszego ciała oraz miejscowych tak zwanych lokalnych otłuszczeń. Natomiast nie wolno zabiegu lipolitycznego utożsamiać z odchudzaniem.

Bardzo ważne jest odpowiednie poinstruowanie pacjenta i przygotowanie do zabiegów. Zabieg lipolityczny w rzeczywistości powinien być traktowany jako złożona kuracja lipolityczna, oparta na kolejnych fazach.

 

 

Kuracje lipolityczne prowadzone z użyciem lipolizy iniekcyjnej powinny składać się z trzech etapów:

  • przygotowanie do zabiegu,
  • zabieg lipolizy,
  • faza drenażu limfatycznego.

Przygotowanie do zabiegu polega na upłynnianiu zbitej tkanki tłuszczowej, aby następnie w przebiegu procesów lipolitycznych łatwiej ją rozpuścić i metabolizować. Sama faza zabiegu jest bardzo krótka i trwa do 30 minut.

W czasie zabiegu do tkanki tłuszczowej za pomocą odpowiednich igieł podawane są specjalistyczne komponenty zabiegowe, które rozpuszczają bądź uszkadzają błonę komórkową komórek tłuszczowych i ich zawartość transportują do wątroby, aby tam w procesach metabolicznych usunąć z organizmu. Do substancji stosowanych w lipolizie iniekcyjnej zaliczamy przede wszystkim fosfatydylocholinę. Jest to naturalny składnik roślinny pozyskiwany z soi. Jej zadanie to rozpuszczenie tkanki tłuszczowej, które polega na przemianie tłuszczów złożonych do prostych i usunięcie ich z organizmu na drodze metabolizowania. Popularne komponenty zabiegowe o działaniu silnie lipolitycznym to również kwas dezoksycholowy, L-karnityna, kofeina czy wyciąg z karczocha, który wpływa na metabolizm glukozy i lipidów. Istotna jest również faza trzecia i zastosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Bezpośrednio po zabiegu należy spożyć minimum 2 litry wody niegazowanej, aby wspomóc procesy o podłożu lipolitycznym, jakie będą zachodzić w naszym organizmie. Ważne również, aby nie korzystać z basenu, sauny, nie opalać skóry poddanej zabiegowi.

Istotna jest również faza trzecia i zastosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Bezpośrednio po zabiegu należy spożyć minimum 2 litry wody niegazowanej, aby wspomóc procesy o podłożu lipolitycznym, jakie będą zachodzić w naszym organizmie. Ważne również, aby nie korzystać z basenu, sauny, nie opalać skóry poddanej zabiegowi. Istotna jest również rola drenażu limfatycznego, który ma za zadanie przedrenować i „udrożnić” tkanki, które były poddane zabiegowi.

Dla pełnego efektu, zabiegi warto powtarzać w ilości 2-5 razy, nie częściej niż co 2-3 tygodnie, a na pełne efekty należy poczekać około 20 dni.

 

Podsumowanie
Niechirurgiczne metody poprawy sylwetki zyskują coraz większą popularność ze względu na to, że nie jest wymagana długa rekonwalescencja, a bezpośrednio po zabiegu klient może udać się do pracy. Efekty, wypracowane zostają podczas sesji zabiegowych są zadowalające dla większości pacjentów. Ponadto klienci często boją się ingerencji chirurgicznej i poszukują alternatywnych zabiegów, które w skuteczny i trwały sposób wymodelują sylwetkę oraz wyeliminują takie defekty, jak nadmierne lokalne otłuszczenia, cellulit, wiotkość skóry, rozstępy.

 

Przy aktualnie dostępnych metodach warto zachować umiar i rozsądek. Mimo że są one reklamowane jako „bezpieczne”, należy pamiętać o przeciwwskazaniach, podstawowych procedurach bezpieczeństwa, precyzyjnej kwalifikacji pacjenta do zabiegu i doborze odpowiedniej technologii.

 

Dzięki temu zarówno osoba wykonująca dany zabieg, jak i pacjent będą czerpać olbrzymią satysfakcję i zadowolenie.

 

m komasinska

mgr Magdalena
Komasińska
wykładowca, kosmetolog
E: magda.komasinska@
mezoderm.pl

 

 

Źródło: http://kosmetologiaestetyczna.com/

 

Oceń ten artykuł
(3 głosów)