Wydrukuj tę stronę

Osocze bogatopłytkowe, naturalne piękno

osocze bogatoProces starzenia się skóry polega na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu, spowolnieniu procesów regeneracyjnych i utracie funkcji adaptacji. Bardzo duży wpływ na starzenie się skóry mają również czynniki zewnętrzne, takie
jak: promieniowanie UV, niezdrowy tryb życia, palenie tytoniu, niewłaściwa pielęgnacja.

 

W pogoni za pięknem i młodym wyglądem sięgamy bardzo często po rozwiązania, bardziej lub mniej inwazyjne, mające na celu poprawienie kondycji skóry i utrzymanie jej w idealnym stanie.

 

Innowacyjna terapia z użyciem osocza bogatopłytkowego dedykowana jest osobom szukającym naturalnych rozwiązań, a także pacjentom ze skłonnościami do alergii na różne substancje podawane w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Uznana została za jeden z bezpieczniejszych zabiegów odmładzających, ponieważ podczas zabiegu pracujemy materiałem immunologicznie obojętnym – materiałem tkankowym pacjenta.

 

Osocze
Osocze bogatopłytkowe, zwane w skrócie PRP (Plateled Rich Plasma), jest preparatem krwiopochodnym, całkowicie naturalnym i bez żadnych obcych dodatków, wykorzystywanym do autologicznej odnowy tkanek (czyli z użyciem czynników pozyskanych z własnego ciała). Znajduje się w nim kilka razy więcej niż w tej samej objętości krwi aktywnych biologicznie płytek krwi (trombocytów) i czynników wzrostu, czyli białek odpowiedzialnych za stymulację i przebieg procesów regeneracyjnych i naprawczych w organizmie. Trombocyty i czynniki wzrostu biorą udział w procesach odtwarzania ciągłości tkanek po urazach i uszkodzeniach. To dzięki nim rany szybko zarastają nową tkanką, a obszary zniszczone przez procesy zapalne ulegają regeneracji. Osocze bogatopłytkowe PRP zawiera wiele wyspecjalizowanych czynników wzrostu, z których jedne stymulują wzrost matrycy między komórkami, inne indukują wzrost naczyń krwionośnych i podziały komórkowe, jeszcze inne pobudzają wzrost i różnicowanie się komórek oraz wytwarzanie kolagenu lub też wzrost komórek specjalistycznych. Wszystkie razem, wraz z płytkami krwi, prowadzą do szybkiego i skutecznego odmłodzenia i regeneracji: od poziomu komórek i włókien tworzących strukturę tkanek aż po unaczynienie.

 

W skład osocza bogatopłytkowego wchodzą między innymi – jony sodu, potasu, magnezu, wapnia oraz fosforany i chlorki, natomiast główną rolę odgrywają czynniki wzrostu:

  • czynnik wzrostu naskórka EGF (Epidermal Growth Factor), powoduje proliferację, różnicowanie i wydłuża życie komórek naskórka;
  • czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) stymuluje mitozę komórek śródbłonka oraz zwiększa przepuszczalność naczyń włosowatych;
  • płytkopochodny czynnik wzrostu PDGF (Platelet Derivet Growth Factor) reguluje różnicowanie i podziały komórki oraz stymuluje angiogenezę;
  • transformujący czynnik wzrostu TGF (Transforming Growth Factor) kontroluje tempo i różnicowanie komórek, ma działanie przeciwzapalne.

Wskazania
Osocze przyspiesza gojenie i regenerację skóry. Stymuluje fibroblasty do namnażania się i wytwarzania nowego kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra regeneruje się szybciej i jest bardziej nawilżona.

Wskazania do wykonania zabiegu są bardzo szerokie:

  • biorewitalizacja skóry twarzy, szyi i dekoltu,
  • niwelowanie zmarszczek,
  • regeneracja skóry po innych zabiegach,
  • walka z łysieniem i słabymi włosami.

Poza zastosowaniem w medycynie estetycznej PRP sprawdza się już od dawna w ortopedii, chirurgii szczękowej, stomatologii, w okulistyce oraz ostatnio bardzo modnej ginekologii estetycznej. W ortopedii oraz tak zwanej medycynie sportowej głównym celem aplikacji ekstraktu leukocytarnego PRP jest dążenie do odbudowy uszkodzonych tkanek.

Naprawa i regeneracja
Osocze bogatopłytkowe indukuje się w organizmie pacjenta procesy naprawcze. Dzięki temu w zmienionych chorobowo lub uszkodzonych tkankach następuje proces regeneracji. Można leczyć liczne schorzenia i urazy narządu ruchu, w tym między innymi zespoły bólowe kręgosłupa, zmiany przeciążeniowe, np.: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenie kaletki przedłokciowej i przedrzepkowej, kolano skoczka, przeciążenia ścięgna Achillesa i rozcięgna stopowego (ostrogi piętowej), uszkodzenia i ubytki chrząstki stawowej, zespoły przeciążeniowe stawów itd. Osocze bogatopłytkowe również bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu zaburzeń zrostu kostnego.

 

Osocze bogatopłytkowe wstrzyknięte w chore tkanki silnie stymuluje naprawę uszkodzonych ścięgien, mięśni, więzadeł, chrząstki lub kości. Używając tej metody, obserwujemy szybkie i bardzo stabilne efekty. Po zastosowaniu osocza bogatopłytkowego pacjenci stosują mniej standardowych metod głównie farmakologicznych. Jest to szczególnie ważne, w przypadku osób z innymi schorzeniami, gdyż nie obciążamy ich organizmu dodatkowymi lekami, jak również osób aktywnych, ponieważ szybciej odzyskują oni sprawność.

 

 

 

Ginekologia estetyczna

W ostatnim czasie bardzo modne stały się zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Do gabinetów zgłaszają się kobiety nie tylko z powodu wskazań medycznych, ale estetycznych, pragnąc usunąć blizny, zmniejszyć wargi sromowe, poprawiając komfort życia, również intymnego. Osocze bogatopłytkowe podbija ten rynek i znajduje zastosowanie we wszelkich zabiegach, rewitalizujących okolice intymne u kobiet.

 

Pochwa i okolice intymne wykazują naturalną wilgotność i sprężystość, warunkujące właściwą funkcjonalność tych obszarów kobiecego ciała i ich ochronę przed uszkodzeniami. Na skutek toczących się stanów zapalnych, przebytych zabiegów  medycznych w okolicach okolic intymnych, przyjmowania antybiotyków lub innych leków oraz w wyniku starzenia się organizmu i związanych z tym zmian hormonalnych dochodzi do zaburzeń w procesie nawilżania, redukcji jędrności tkanek, wzrostu ich podatności na uszkodzenia i spadku satysfakcji z pożycia seksualnego.

 

Terapia osoczem bogatopłytkowym stymuluje znajdujące się w tkankach pochwy fibroblasty do wytwarzania kolagenu, a komórki macierzyste do namnażania się. W efekcie powstają nowe włókna sprężyste, poprawia się ukrwienie okolicy, tkanki pochwy zostają zregenerowane i odnowione, stają się bardziej jędrne, nawilżone i odporne, a to przekłada się na większy komfort kobiety.

 

Mimo że do zabiegu wykorzystuje się autologiczny preparat osocza bogatopłytkowego, otrzymywany z własnej krwi pacjenta, który jest w 100% biokompatybilny, uwzględnić należy przeciwwskazania do wykonania zabiegu: ciąża i laktacja, choroby krwi, choroby nowotworowe, leczenie niektórymi rodzajami antykoagulantami.

 

Przed zabiegiem z użyciem osocza bardzo ważny jest wywiad z pacjentem, podczas którego wyeliminujemy wszelkie potencjalne przeciwwskazania do zabiegu. Ważne jest również to, aby pracować na aseptycznych sterylnych i medycznych zestawach do wydzielania osocza bogatopłytkowego z krwi, które uzyskały certyfikację przez jednostki notyfikujące (wyroby medyczne oznaczone znakami CE) i pozbawione są wszelkich zbędnych substancji i separatorów o nieznanych składach.

 

Zabiegi powinny być wykonywane w określonych seriach, które są dobierane podczas indywidualnych konsultacji prowadzonych przed wykonaniem zabiegu. Najczęściej zabieg powtarza się co 2-3 tygodnie w cyklach 4 do 5 zabiegów w obszarze twarzy, natomiast w przebiegu zmian w obszarze włosów, seria może obejmować nawet do 10 zabiegów.

 

Zabieg z osoczem cieszy się ogromną popularnością wśród gwiazd na całym świecie, które promują fenomenalne efekty zabiegu w mediach i na portalach społecznościowych.

 

m komasinska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magdalena Komasińska
absolwentka AM
w Bydgoszczy,
wykładowca i kosmetolog
E: magda.komasinska@
mezoderm.pl
W: easyprp.pl
W: mezoderm.pl

 

Źródło: http://kosmetologiaestetyczna.com/

 

Oceń ten artykuł
(6 głosów)