Wydrukuj tę stronę

Dlaczego warto polubić czerwone porzeczki?

czerwona_porzeczkaCzerwone porzeczki są bogatym źródłem witaminy C, PP i K oraz błonnika, karotenów i przeciwutleniaczy . W tych małych, kwaskowych owocach znajduje się również żelazo, fosfor, jod, bor, wapń, potas,magnez, mangan i cynk. Duża zawartość wit. P sprawia, że wit. C jest bardzo dobrze przyswajana przez organizm.

 

Spożywane czerwonych porzeczek poleca się osobom z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi (nadkwasota, niestrawność), a zawarty w nich błonnik i pektyny oczyszczają jelita. Jedzenie porzeczek zapobiega również tworzeniu się kamieni nerkowych oraz pomaga w profilaktyce i leczeniu próchnicy. Dzięki dużej zwartości pektyn regulują one poziom cukru i cholesterolu we krwi. Obecne w nich polifenole łagodzą bóle menstruacyjne. Czerwone porzeczki wzmacniają układ odpornościowy i krążenia oraz zapobiegają namnażaniu się komórek nowotworowych. Warto włączyć je do diety podczas leczenia przeziębień, anginy czy grypy.

 

Czerwone porzeczki doceniła również kosmetyka. Mają one właściwości nawilżające , oczyszczające, pomagają pozbyć się martwych komórek naskórka.

 

Wyciągi z owoców czerwonej porzeczki zawarte w kosmetykach:

  • redukują drobne zmarszczki i zapobiegają powstawaniu nowych
  • działają bakterio i grzybobójczo
  • pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu
  • chronią przed wolnymi rodnikami
  • poprawiają jędrność i elastyczność skóry
  • poprawiają napięcie skóry
  • zapobiegają wiotczeniu
  • rozjaśniają cerę i redukują przebarwienia

 

Doskonałym kosmetykiem, bogatym w składniki odżywcze jest olej pozyskiwany z pestek czerwonych porzeczek. Przywraca on skórze elastyczność, zapobiega jej wiotczeniu, redukuje zmarszczki, chroni przed wolnymi rodnikami. Polecany jest dla skóry przesuszonej, dojrzałej i alergicznej oraz tłustej i potrądzikowej.

Wartościowe są także liście porzeczki – zmiażdżone i przyłożone na skórę łagodzą świąd i ból po ukąszeniach owadów.

 

1.Maseczka rozjaśniająca, redukująca przebarwienia

Do 150 g rozgniecionych, niedojrzałych czerwonych porzeczek należy dodać łyżeczkę płynnego miodu i dokładnie połączyć. Tak powstała papkę nałożyć na twarz. Po 1/2 godziny zmyć ciepłą woda, a następnie przetrzeć skórę świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Skóra po takim zabiegu będzie rozjaśniona, wygładzona, a ewentualne przebarwienia zredukowane (np. potrądzikowe, piegi). Regularne stosowanie pozwoli uzyskać efekt lekkiego liftingu. Kuracja powinna trwać nie mniej niż dwa miesiące. Wykorzystuje się porzeczki przez cały sezon na nie, od niedojrzałych po te mocno czerwone.

 

2. Maseczka oczyszczająca cerę

Dwie łyżki dojrzałych owoców zmiażdżyć, wymieszać z surowym białkiem z jednego jaja i nanieść na twarz. Poczekać, aż zaschnie i zmyć ciepłą wodą. Stosować dwa razy w tygodniu. Zabieg ten pozwoli oczyścić i rozjaśnić skórę, ściągnie rozszerzone pory i ustabilizuje wydzielanie sebum. Maseczka polecana osobom z cerą tłustą, problematyczną.  

 

Autor: Red. Port.
Oceń ten artykuł
(4 głosów)