Czy wiesz o tym? że... - Portal Polska Kosmetologia i Kosmetyka Czy wiesz o tym? że... - Portal Polska Kosmetologia i Kosmetyka
Czy wiesz o tym? że...

wlosy debaZima to czas czapek, szali i kapturów. Często po zdjęciu nakrycia głowy nasze włosy niesfornie się puszą i wyglądamy jak porażeni prądem. Jak temu zapobiec? Najszybszym, choć chwilowym rozwiązaniem będzie przejechanie po włosach zwilżonymi dłońmi, ponieważ woda neutralizuje ładunki elektryczne. Warto też zwrócić uwagę na to, z czego są wykonane nasze nakrycia głowy. Jeśli zrobiono je z włókien sztucznych to w kontakcie z włosami wytworzą się duże ilości naładowanych ujemnie cząsteczek, które wzajemnie się odpychają. Dlatego po zdjęciu np. czapki włosy „staną dęba”. Aby uniknąć naelektryzowanej fryzury warto zainwestować w suszarkę z funkcją jonizacji. Ważny jest również właściwy dobór kosmetyków. O tej porze roku sięgajmy po produkty z tz. serii zimowych. Zawierają one składniki antystatyczne. Preparaty nawilżające i wygładzające np. z jedwabiem także pomogą utrzymać niesforne kosmyki na wodzy.

 

Red. Port.

farbowanieNaukowcy zajmujący się badaniami nad wiązkami jonów twierdzą, że wkrótce farby do włosów staną się historią fryzjerstwa. Tradycyjną koloryzację ma zastąpić opracowana przez nich prostownica, która „wygraweruje” poszczególne włosy, tworząc różne wzory tak, że każdy włos będzie inaczej odbijał światło. Co oznacza, że na trwałe zmieni kolor. Barwa będzie zależała od wzoru jaki zostanie „wypalony” na włosie przez urządzenie.

 

Dla wielu osób słowo „wypalanie” brzmi groźnie. Taki zabieg z reguły kojarzy się z poważnymi uszkodzeniami struktury włosa. Dlatego naukowcy postanowili stworzyć odżywkę do „grawerowania”, która pozwoli na przemyślane dobranie koloru. Zadziała ona tak samo jak grzejąca prostownica, czyli utworzy odpowiedni wzór ale nie wniknie w głąb włosa. Jedno mycie uwolni włos od koloru. Da to możliwość swobodnego i bezpiecznego testowania wielu odcieni, zanim zdecydujemy się na trwałą zmianę za pomocą prostownicy. Naukowcy obiecują, że wynalazek będzie bezpieczny dla zdrowia naszych włosów, zdecydowanie mniej inwazyjny niż trwała ondulacja.  \

 

Autor: Red. Port.

ciazaAmerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić jaki wpływ na płodność kobiet ma ciemność.

Badania wykazały, że zbyt długie przebywanie w otoczeniu sztucznego światła po zachodzie słońca może nie tylko zmniejszyć szansę na zajście w ciążę, ale również zaburzyć zdrowie płodu.

Ciemność jest stymulatorem wydzielania hormonu melatoniny. Hormon ten odpowiada nie tylko za uczucie senności i zdrowy sen, chroni on również komórkę jajową, szczególnie w czasie owulacji.

Dlatego też naukowcy zalecają kobietom planującym zajście w ciążę i tym, które już są w odmiennym stanie przynajmniej osiem godzin ciemności na dobę.

Zanim człowiek wdrożył do swego codziennego życia sztuczne światło, jego zegar biologiczny był regulowany dniem i nocą. Aby nie narazić organizmu na totalne rozstrojenie warto po zmroku ograniczyć czas spędzany przy sztucznym oświetleniu.

kawaNaukowcy przetestowali wpływ ekstraktu z kawy kongijskiej (mocniejszej od arabiki) na zdrowie i wygląd ludzkich zębów. Badania wykazały, że picie mocnej, niesłodzonej czarnej kawy redukuje kamień nazębny i zabija szereg bakterii odpowiedzialnych z korozję zębów. Za to dobroczynne działanie tego aromatycznego płynu odpowiedzialne są zawarte w nim polifenole.

sloncezdrowieWszyscy doskonale znamy apele lekarzy dermatologów o szkodliwym, wręcz rakotwórczym działaniu promieni UV na naszą skórę. Należy pamiętać, że każda skrajność w działaniu może być niebezpieczna. Nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych na pewno nie jest wskazane, ale ich całkowite unikanie również.

lato_summer_2560x1600_008Używanie niektórych kremów z filtrem UV może prowadzić do naprawdę groźnych następstw. Naukowcy odkryli, że popularny składnik kremów do opalania i preparatów chroniących przed promieniowaniem UV to benzofenon. Związek ten wnika do organizmu przez skórę i jest wchłaniany do krwi. Benzofenon znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia endometriozy.

Uczeni przeanalizowali około 700 próbek moczu kobiet, które były operowane z powodu endometriozy. Stwierdzili w nim wysoki poziom benzofenonu. Ich zdaniem, benzofenon naśladuje żeński hormon - estrogen, którego nadmiar może sprzyjać rozwojowi endometriozy.

Endometrioza to choroba charakteryzująca się rozrostem błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Powoduje ona ból w miednicy, zaburzenia cyklu miesięcznego oraz obfite krwawienia miesiączkowe. Bardzo często doprowadza do niedrożności jajowodów i problemów z zajściem w ciążę a nawet do bezpłodności.

Kupując krem z filtrem UV warto zwrócić uwagę na jego skąd. Zawsze lepiej jest zapobiegać iż leczyć. Ostrożność nic nie kosztuje.

Red. Port.

ktorano

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że wczesne wstawanie i 20-30 minutowy spacer między 8 a 12 godziną w słoneczne dni sprzyja spalaniu tłuszczu. Poranne promienie słońca uruchamiają geny odpowiedzialne za wewnętrzny zegar biologiczny, regulujący rytm dobowy i równowagę energetyczną organizmu. Codzienny, poranny spacer doskonale wpływa na właściwą przemianę metaboliczną. Badania naukowe przeprowadzone na grupie osób zmagających się z nadwagą, które regularnie korzystały z porannych spacerów, wykazały, że ich BMI spadło aż o 20%.

apelsin_png_43002Nie każdy jest miłośnikiem grejpfrutów ze względu na ich gorzki smak. Ale jak się okazuje ten owoc ma ukrytą moc, którą chce wykorzystać medycyna.

Strona 1 z 11