czwartek, 18 kwietnia 2024
Miło Cię widzieć!

Po farbowaniu wypadają Ci włosy? Uważaj, to alergia!

hairlosswoman.jpgJesteś zmuszona do farbowania włosów, ale po każdym takim zabiegu włosy wypadają Ci garściami? Nie bagatelizuj tego! To może być groźne uczulenie na jeden ze składników farby. Który konkretnie?

 

 

Niekiedy włosy farbujemy nie dlatego, że chcemy, ale dlatego, że musimy, bo np. zupełnie nie podoba nam się nasz naturalny, „niewydarzony” kolor lub chcemy zatuszować siwiznę. Niestety, dość często spotkać się można z przypadkami, kiedy po zabiegu koloryzacji, czy to w domu, czy w salonie fryzjerskim, wypadają nam włosy. Jest to zazwyczaj związane z uczuleniem na zawarty w farbach składnik – parafenylenodiaminę, w skrócie zwaną PPD. Czym dokładnie jest PPD, jak rozpoznać uczulenie i czy można coś na nie poradzić? O tym, poniżej.

 

Czym jest PPD?

 

Parafenylenodiamina, inaczej nazywana też aminą aromatyczną, jest czarnym barwnikiem używanym do produkcji farb do włosów, farb drukarskich oraz innych preparatów barwiących. Jeśli chodzi o koloryzatory do włosów, PPD występuje niemal we wszystkich drogeryjnych produktach tego typu utrzymanych w ciemnych barwach, choć, zdarza się też, że można je spotkać nawet w tzw. „ciemnych blondach”. Choć na PPD może być uczulony całkiem spory procent ludzi używających farb do włosów, obecnie nie rezygnuje się z dodawania do nich tego właśnie barwnika z tej prostej przyczyny, że… nie wymyślono jeszcze od niego bardziej trwałego. PPD w znacznie mniejszych stężeniach lub produkty bez niego znajdziemy natomiast w aptece (niektóre farby apteczne i ziołowe - np. naturalna henna).

 

Co może powodować PPD?

 

PPD może powodować reakcje alergiczne, niekiedy nawet groźne. Uczulenie na ten składnik może objawiać się: zaczerwienioną skórą głowy, jej świądem lub pieczeniem, wysuszeniem skóry głowy i jej łuszczeniem się, a także wypadaniem włosów. Alergia na PPD może mieć także groźniejsze objawy. Niekiedy zdarza się bowiem, że po kontakcie z tym składnikiem ma się problemy z oddychaniem, puchnięciem twarzy, a nawet może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, śpiączki i śmierci. Dlatego, przed każdym zabiegiem koloryzacyjnym, zawsze należy pamiętać o przeprowadzaniu na skórze próby uczuleniowej (nawet jeśli włosy były już wcześniej farbowane danym produktem).

 

Jak sprawdzić czy jest się uczulonym na PPD?

 

Aby wykluczyć alergię na parafenylenodiaminę można udać się do lekarza, który przepisze nam odpowiednie badania. Jednak nie jest to zbyt często wybierane przez potencjalnie zagrożone uczuleniem osoby rozwiązanie. Najczęściej robi się natomiast próbę uczuleniową przed farbowaniem, chociaż nie jest ona w 100% wiarygodna (zdarzały się bowiem przypadki silnej reakcji uczuleniowej dopiero po nałożeniu farby, gdy wcześniejsza próba nic nie wskazywała). Uczulenie najczęściej rozpoznaje się też niestety już po jego objawach.

 

Jak czytać składy kosmetyków pod kątem użycia w nich PPD?

 

PPD w składzie kosmetyków może występować pod różnymi nazwami. Najczęściej są to: fenylenodiamina, p-diaminobenzen, p-fenylenodiamina, paraphenylenediamine, 4-fenylenodiamina, 4-aminoaniline, 1,4-benzenodiamina lub 1,4-diaminobenzen.

 

Jak zmniejszyć wpływ PPD na skórę głowy?

 

Jeśli chcemy farbować włosy kosmetykiem z PPD w składzie, zawsze pamiętajmy o próbie uczuleniowej! Aby zneutralizować jego działanie na skórze, możemy nakładać farbę np. na nałożoną wcześniej odżywkę lub olej pielęgnujący skórę głowy. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku np. olej lniany. Więcej o nim przeczytasz tutaj.

 

Artykuł udostępniony przez:

logvitalo
Oceń ten artykuł
(11 głosów)