czwartek, 25 kwietnia 2024
Miło Cię widzieć!

Paznokcie to wykładnik ogólnego stanu naszego zdrowia

stockxpertcom_id326688_jpg_39e86477921b77add779df6121abae31.jpg

Skóra jest największym organem ludzkiego organizmu i pełni bardzo ważną  rolę ochronną przed drobnoustrojami patogennymi oraz przed  szkodliwym działaniem czynników  zewnętrznych. Skóra jest bardzo  dobrze unaczyniona, ale jej przydatki jakimi są płytki paznokciowe nie posiadają wyodrębnionych anatomicznie naczyń. O ich odżywieniu decyduje sieć drobnych naczyń zwanych mikrokrążeniem zawartym w macierzy i łożysku paznokcia.

 

 

Choroby cywilizacyjne takie  jak: cukrzyca, miażdżyca, otyłość, przewlekła niewydolność żylna, niewydolność układu chłonnego doprowadzają do niewydolności najważniejszej tkanki w organizmie człowieka  jakim jest śródbłonek. Śródbłonek to tkanka  która wyścieła nasze naczynia i stanowi najważniejszy element  w mikrokrążeniu, ponieważ decyduje o odżywianiu komórkowym. Im bardziej wydolny śródbłonek to wydolność tkanek w organizmie jest bardziej wartościowa. Dysfunkcja śródbłonka spowodowana między innymi cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, nikotyną  doprowadza do degeneracji tkanek budujących organizm w tym płytek paznokciowych. Wszelkie zmiany przebarwieniowe, deformacyjne oraz  zmiany kształtu czy zmiany zanikowe dotyczące  płytek paznokciowych   najwcześniej  uwidaczniają się  w przypadku  zaburzeń w mikrokrążeniu na tle różnych chorób ogólnoustrojowych w tym chorób cywilizacyjnych. Stopy są strukturami anatomicznymi w organizmie człowieka najbardziej oddalonymi  od serca, a średnica naczyń doprowadzających krew jest najmniejsza. Płytka paznokciowa mając odżywienie od  mikroskopijnego mikrokrążenia  jest najbardziej czułym znacznikiem, w którym pojawiają się  zmiany,  zanim wystąpią objawy kliniczne poważnych chorób.

 

Choroby ogólnoustrojowe dające niewydolność mikrokrążenia mogą być przyczyną zmian na paznokciach, które mogą być przejściowe, a często przyjmują postać  zmian nieodwracalnych. W trakcie wzrostu płytki, pojawiają się zmiany patologiczne, które mogą świadczyć o uszkodzonym mikrokrążeniu. Jest to sygnał alarmujący  i wskazujący na konieczność skontrolowania swojego stanu zdrowia u lekarza specjalisty.

 

Przykładowe zmiany płytki paznokciowej w przebiegu  niewydolności mikrokrążenia na tle chorób ogólnoustrojowych:

  • zanik płytki paznokciowej (onychoatrophia) 
  • samoistne zwinięcie paznokci w rurkę (pincer nails)
  • szponowatość (onychogryposis) - jest to pogrubienie i wyrastanie  boczne paznokcia 
  • łamliwość paznokci (Onychorrhexis) - towarzyszy osobom starszym mającym problem z suchością paznokci, ale również jest to objaw niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza, niedożywienia paznokci, a także chorób takich jak nadczynność tarczycy, miażdżyca lub łuszczyca. 
  • Pterygium -  czyli rozdzielenia płytki paznokciowej na dwie części oddzielone przerośniętym obrąbkiem naskórkowym. Do przyczyn zalicza się zaburzenia krążenia włośniczkowego,  liszaj płaski bądź uraz mechaniczny. 
  • wrastające paznokcie (Onychogryphosis) - są problemem wielu ludzi. Dotyczą osób młodych między 10 a 30 rokiem życia, głównie mężczyzn jak również i ludzi w starszym wieku. 
  • bruzdy poprzeczne Beau’a - poprzeczne pobruzdowania paznokci pojawiają się podczas toksycznego uszkodzenia macierzy lub w trakcie urazów spowodowanych nieumiejętnym wykonaniem manicure. 
  • zespół żółtych paznokci - paznokcie koloru żółtego o twardej i zgrubiałej powierzchni, w której dochodzi do zaniku obłączka (lanuli). Zespół ten towarzyszy najczęściej osobom z przewlekłą chorobą płuc lub osobom mającym problem z zastojem chłonki. 
  • szorstkość paznokci (Trachyonychia) - zmiany charakteryzujące się szorstkością paznokci, wyglądem przypominają drobne łuski. 
  • rozszczepienie paznokci (Onychoschisis) - jest to zmiana, w której dochodzi do rozwarstwienia się paznokcia na  kilka warstw, w dystalnej jego części. 
  • odklejanie się płytki paznokciowej (Onycholysis) - jest to zmiana, w której płytka paznokciowa oddziela się od łożyska. Onycholiza towarzyszy wielu chorobom skóry takim jak łuszczyca, liszaj płaski, toczeń rumieniowy lub w chorobie Raynauda. 
  • zielony paznokieć (zakażenie Pseudomonas) - zielonkawe zabarwienie płytki powstaje kiedy w miejscu Onycholizy gromadzą się bakterie Pseudomonas. Paznokcie są zgrubiałe o nierównomiernej hiperkeratozie powodując lekkie uniesienie płytki do góry. Innymi czynnikami mogą być powtarzające się mikrourazy. 
  • złuszczanie płytki paznokciowej (Onychomadesis) - zaburzenia troficzne macierzy prowadzące do złuszczenia płytki paznokciowej. Płytka stopniowo oddziela się aż do całkowitego zaniku paznokcia. Przyczyną tych zmian mogą być choroby zakaźne, odmrożenia, łuszczyca oraz liszaj płaski.
  • wklęśnięcie płytki paznokciowej (Koilonychia) - poprzeczne lub podłużne zagłębienia występują w środkowej części płytki paznokciowej. Koilonychia pojawia się u chorych z chorobą Raynauda i innymi zaburzeniami krążenia obwodowego. Zmiany te mogą powstać również z niedoboru żelaza, przy nadczynności tarczycy, po urazach mechanicznych. 
  • brązowo-czarne paznokcie - w obrębie płytki występuje ciemniejsze zabarwienie w kształcie podłużnego prążka. Przyczyną są najczęściej krwotoki, niedożywienie, gruźlica oraz choroba Raynauda.

 

Dr Maciej Koselak
Konsultant Naukowy Metody Arkady


PLASTYCZNA REKONSTRUKCJA WRASTAJĄCEJ PŁYTKI PAZNOKCIA

 

LIBRAMAX PRZEDSTAWIA PRZEŁOMOWĄ,  JEDYNĄ NA ŚWIECIE METODĘ ARKADY , KTÓRA POZWALA ZACHOWAĆ PAZNOKIEĆ I UNIKNĄĆ WYCIĘCIA CHIRURGICZNEGO LUB WIELOMIESIĘCZNEGO LECZENIA PRZY POMOCY  KLAMER

 

Kostka Arkady to rewolucyjny, polski wynalazek stworzony i opatentowany przez Adriana Arkadę. Innowacyjna i bezinwazyjna Metoda Arkady pozwala na bezpieczne i skuteczne usunięcie jednostki chorobowej, jaką jest wrastający paznokieć.

 

Jednorazowy zabieg trwa ok. 30-45 minut, niezbędna jest wizyta kontrolna po upływie trzech, czterech tygodni. W tym czasie może zaistnieć potrzeba wykonania niewielkiego zabiegu korekcyjnego.

 

Metoda Arkady gwarantuje:

  • szybkie i skuteczne pozbycie się problemu wrastającego paznokcia
  • natychmiastową ulgę
  • zdrowy wygląd płytki paznokcia od razu po zabiegu
  • niespotykany dotąd efekt estetyczny

 

W przeciwieństwie do zabiegu chirurgicznego – nie ma potrzeby wycinania wrastającego paznokcia, dzięki czemu po zabiegu nie powstaje rana. Nie ma  potrzeby zmiany opatrunków, ani wielotygodniowego procesu gojenia rany.

 

Metoda Arkady ma również znaczącą przewagę nad korektą polegającą na założeniu klamer ortynoksyjnych – W przypadku klamer rezultaty leczenia uzyskiwane są po kilku lub kilkunastu miesiącach.

 

Metoda Arkady – rezultat bezpośrednio po wykonaniu zabiegu.

 

WAŻNE:

 

Szczególnie istotnym  czynnikiem wyróżniającym Metodę Arkady od innych metod jest  korygowanie płytki paznokciowej na całej jej  powierzchni  w przeciwieństwie do  wąskich klamer korekcyjnych, które przylegają do płytki na bardzo ograniczonej powierzchni.

 

Przeciwwskazaniem do szeroko rozumianej ortonyksji jest kruchość, brak elastyczności płytki paznokciowej, brak wzrostu płytki oraz niekonsekwencja chorego w dalszej pielęgnacji paznokci. W Metodzie Arkady brak wzrostu płytki, zbyt mała elastyczność czy kruchość  nie jest przeciwwskazaniem, wręcz przeciwnie, metoda ta utwardza płytkę, daje wzmocnienie dla osłabionej  płytki paznokciowej a co najważniejsze nadaje  płytce paznokciowej estetyczny wygląd.


KOSTKA ARKADY – WYŁĄCZNY DYSTRYBUTOR – Polska, Włochy - LIBRAMAX Sp. z o.o.
www.libramax.pl

 

Źródło:

www.akademiapaznokcia.pl

Oceń ten artykuł
(7 głosów)