Artykuły filtrowane wg daty: kwietnia 2013 - Portal Polska Kosmetologia i Kosmetyka Artykuły filtrowane wg daty: kwietnia 2013 - Portal Polska Kosmetologia i Kosmetyka
Artykuły filtrowane wg daty: kwietnia 2013

tristarstopySkóra stóp ma niezwykle specyficzną budowę – od bardzo grubej (na piętach) do bardzo cienkiej (między palcami). Często jest ona przesuszona, spękana, z obrzękami, nierzadko objęta problemem nadmiernej potliwości. Wymaga specjalistycznej pielęgnacji zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym, zwłaszcza latem, w okresie szczególnym dla stóp. Prężny rozwój podologii pozwala zaradzić większości problemów występujących na stopach.

tumblr_llm6euZdyl1qeoi11o1_400_largeWeekend majowy już tuż, tuż, dlatego warto jest przemyśleć, jakie fryzury będą nie tylko modne, ale przede wszystkim wygodne, kiedy wybierzemy się na wyjazd za miasto na kilka dni pełnych atrakcji. Wówczas nie będziemy mieć czasu na długie układanie włosów, modelowanie ich, stylizację. Musimy mieć plan, jak wykonać efektowną fryzurę samodzielnie i to w kilka chwil.

Roztocze kurzu domowego – grupa saprofitycznych, mikroskopijnych (0,1–0,5 mm długości) pajęczaków z rzędu roztoczy, żyjących w kurzu domowym i żywiących się głównie naskórkiem. Uważa się, że 150 mg ludzkiego naskórka wystarcza do zaspokojenia potrzeb pokarmowych populacji roztoczy liczącej 3000 osobników w okresie 2–3 miesięcy. Roztocze, ich odnóża oraz odchody są alergenami powodującymi reakcje alergiczne takie jak kaszel, duszności, czy swędzenie u osób uczulonych.

lashdivaderme.JPGNa rynku pojawił się dziwnie brzmiący produkt Rzęsy w butelce. Co to takiego? Postaramy się wam to przybliżyć. Na uwagę zasługuję przede wszystkim skład produktu - SAME naturalne produkty.

pomidoryPod zewnętrzną warstwą naszej skóry znajduje się misterne rusztowanie z włókien kolagenowych. Dzięki nim skóra jest gładka i napięta. Do ich budowy niezbędne jest białko, najlepiej z chudego mięsa ( indyk, kurczak ), jajek i jasnych ryb. Po takie produkty warto sięgać zwłaszcza po treningu. Jeśli jednak po intensywnych ćwiczeniach nie mamy ochoty na jedzenie, wystarczy chociaż jogurt naturalny. Podczas wysiłku fizycznego dochodzi bowiem do mikrouszkodzeń mięśni, a białko wypełnia je niczym cegiełki.

Kluczowe tematy:

  • Staranne planowanie i odpowiednia technika chirurgiczna sposobem na ograniczenie nienormalnego bliznowacenia.

  • Najwyższą skuteczność niektórych zabiegów leczenia blizn, jak na przykład dermabrazji, można uzyskać, jeśli zabieg przeprowadzimy na etapie przebudowy (remodelingu) blizny.
  • Eksperci twierdzą, iż w leczeniu blizn hipertroficznych wysoką skuteczność można uzyskać dzięki zastosowaniu żelu silikonowego.

 

St. Petersburg, Floryda. — „Bezbliznowa” chirurgia nadal pozostaje marzeniem dermatologów i chirurgów plastycznych, jednak coraz częściej możliwe jest prowadzenie zabiegów przy minimalnym ryzyku bliznowacenia.

 

Zgodnie z opinią Jamesa M. Spencera, lekarza medycyny, profesora nadzwyczajnego dermatologii klinicznej Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku, prowadzącego praktykę dermatologiczną w St. Petersburg, Fla., lekarze zyskują obecnie dostęp do zupełnie nowych możliwości wygładzania i zmniejszania widoczności blizn dzięki najnowszym innowacjom w dziedzinie zapobiegania bliznowacenia i leczeniu blizn.

 

Dr James Spencer przedstawił wspomniane innowacyjne rozwiązania w zakresie ograniczania bliznowacenia podczas Konferencji Dermatologii Estetycznej i Klinicznej 2010 w Orlando, Floryda.

 

Jego zdaniem, pierwszym krokiem w ograniczeniu bliznowacenia jest staranne planowanie i odpowiednia technika chirurgiczna. "Efekt estetyczny będzie lepszy po wykonaniu cięcia w rozluźnionej linii napięcia skóry.Dobrym przykładem tego typu techniki jestwykonanie śmiałego, czystego cięcia, aby uniknąć serii szarpanych nacięć. Końcowym etapem jest odpowiednia pielęgnacja rany opatrunkiem okluzyjnym.”

Dr. Spencer zdjęcie z badań przeprowadzonych na Kelo-cote, żelu silikonowego przez Advanced Bio-Technologies (ABT), pokazuje połowę blizn leczonych Kelo-cote na trzy miesiące (po lewej stronie), a druga połowa bez leczenia (prawo stronie). (Fot.: James Spencer, MD)

 

Zabiegi miejscowe

Chirurgów plastycznych od dawna uczono, że nie powinni interweniować przez co najmniej rok od czasu utworzenia się danej blizny ze względu na samoistne gojenie się blizn, zwłaszcza przez pierwszy rok od zabiegu. Dr Spenser dowodzi jednak, iż dermatolodzy uznali za wskazane, aby przeprowadzać niektóre procedury leczenia blizn, jak na przykład dermabrazję, na etapie przebudowy (remodelingu) tkanki (miesiąc lub dwa po utworzeniu blizny).

 

Nie pomijając naturalnego procesu gojenia, dermatolodzy powinni zdawać sobie sprawę, że niektóre zabiegi mające na celu zmniejszenie blizn to strata czasu i pieniędzy. Dr Spenser przytacza przykład pokrywania blizn witaminą E z kapsułek w celu zmniejszenia widoczności zmian skórnych. Badania dowodzą, iż leczenie tego typu nie tylko nie przynosi oczekiwanych efektów, ale może również wywoływać niepożądane reakcje skórne. 

 

(Baumann LS, Spencer JM. Dermatol Surg. 1999;25:827)


Miejscowe stosowanie ekstraktu z cebuli (Mederma, Merz Pharmaceuticals) w większości przypadków również nie wykazało żadnego korzystnego działania w badaniach. „Badania wykazały, że to nie jest bardziej skuteczne niż wazelina, w której ekstrakt jest rozpuszczony” – wyjaśnia lekarz. 

 

(Chung VQ et al. Dermatol Surg. 2006:32:193-198).


Imikwimod

 

Badania na temat skuteczności imikwimodu w leczeniu blizn przynoszą bardziej niejednoznaczne wyniki. W 2005 r. przeanalizowano przypadki 18 pacjentów, z których każdy przeszedł zabieg usunięcia dwóch znamion. Pacjenci stosowali miejscowo na noc przez okres jednego miesiąca: iminokwid w miejscu usunięcia jednego znamiona oraz maść kontrolną w miejscu usunięcia drugiego znamiona. Po upływie 8 tygodni zarówno pacjenci, jak i badacze uznali, że stan miejsc, w których stosowano imikwimod, jest gorszy od miejsc kontrolnych. Efekt ten z czasem ustąpił, a oba miejsca stosowania nie wykazywały istotnych różnic. 

 

(Berman B et al. Dermatol Surg. 2005;31:1399-1403).


W literaturze na temat chirurgii plastycznej przedstawiono badanie na niewielkiej grupie pacjentów, którego wyniki mogą sugerować znaczną poprawę wyglądu blizn na piersi leczonych imikwimodem, pomimo wystąpienia początkowego stanu zapalnego. 

 

(Prado A et al. Plastic Recon Surg. 2005;115(3):966-971). 

 

Inne możliwości


Dr Spenser deklaruje, iż w swej praktyce leczenia blizn hipertroficznych już od 10 lat stosuje silikonowe plastry, gdyż zauważa ich skuteczność w zmniejszaniu wielkości zabliźnień. Dr Spenser informuje również, iż korzystne działanie plastrów silikonowych w zakresie zapobiegania i leczenia blizn hipertroficznych i bliznowców zostało również potwierdzone w badaniach. 

 

(Berman B et al. Dermatol Surg. 2007;33(11):1291-1303)

 

Produkty z silikonu są obecnie dostępne w formie żelu, co ułatwia ich stosowanie przez pacjentów - dodaje lekarz. Bardziej inwazyjne techniki również się sprawdzają.

 

Dr Spencer uważa, że techniki resurfacingu łagodzą przebieg procesu przejścia ze stanu zdrowej skóry do blizny.   “Techniki resurfacingu, takie jak dermabrazja, są szczególnie skuteczne w niwelowaniu nieregularnych konturów.W przypadku wklęsłych blizn należy wyrównać krawędzie tkanki, aby dopasować je do ukształtowania powierzchni.W tym celu zalecałbym zastosowanie laserów ablacyjnych” – wyjaśnia Dr Spencer. 

 

Podsumowując

 

Optymalne leczenie blizn obejmuje wiele aspektów - wyjaśnia Dr Spenser – w szczególności zastosowanie odpowiedniej techniki operacyjnej, pielęgnacji rany oraz terapii przy użyciu produktów w postaci żelu silikonowego. Istnieją ważne przesłanki ku temu, że wszystkie te czynniki stosowane łącznie mogą wpływać na spłycenie blizn" - wyjaśnia. "Tym niemniej całkowita eliminacja blizn nie jest jeszcze możliwa. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na komunikację z pacjentami, którzy oczekują od nas całkowitej eliminacji blizn, podczas gdy my potrafimy jedynie zmniejszyć ich widoczność." 

 

Informacja:


Dr Spencer jest członkiem rady doradczej Graceway Pharmaceuticals, pracuje również jako badacz dla Advanced Bio-Technologies i Suneva Medical.

 


Żródło: Dermatology Times

Data publikacji:

1 Marzec 2010 przez Lisette Hilton

 

 


 


Przypadek 1, Blizna pourazowa na twarzy u 8-letniej dziewczynki

Przed leczeniem Po 12 tygodniowym leczeniu

Kelo-cote®

 

 

 


 


Przypadek 2, Blizna pourazowa na twarzy u 2-letniego dziecka

Przed leczeniem                                Po 12 tygodniowym leczeniu

Kelo-cote®

 

 

 


 


Przypadek 3, Blizna po usunięciu znamienia u 35-letniego mężczyzny

Przed leczeniem                                       Po 12 tygodniowym leczeniu

Kelo-cote®

 

 

 

ISISPARMA POLSKA

Isispharma100
www.isis-pharma.pl

 

Kontakt z biurem handlowym:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Tel. 602 400 062

zdrowe włosy

 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wzmocnienie włosów jest mezoterapia. Zabieg polega na wprowadzeniu w skórę głowy  za pomocą cieniutkiej igły, koktajlu złożonego z substancji odżywczych. Zwykle w takiej mieszance znajdują się witaminy, minerały i aminokwasy. Podczas jednego zabiegu wykonuje się około stu nakłuć skóry głowy.

bliznaMożna je nabyć w każdym wieku. Najczęściej na skutek urazów, oparzeń, zabiegów operacyjnych lub przebytych chorób. Przeszkadzają nie tylko pod względem estetycznym. Często są również przyczyną bólu, nieprzyjemnego efektu „ciągnięcia" skóry oraz dysfunkcji danej okolicy ciała. Zdarza się, że zmieniają kolor lub pod wpływem temperatury pękają. Blizny – czy istnieją sposoby, by się ich trwale pozbyć?