piątek, 19 kwietnia 2024
Miło Cię widzieć!

Luksusy dla skóry

Złoto, perły i jedwabie to luksusowe dobra znane i cenione przez ludzi od wieków. Były przedmiotem wielu wojen i krwawych mordów, ale również kołem napędowym handlu i rozwoju wielkich cywilizacji. Uwielbiane zarówno przez bogów, królów jak i zwykłych śmiertelników.


Nic dziwnego zatem, że zainteresowały również lekarzy i kosmetologów. Okazało się, że te drogocenne dary natury mają szereg właściwości, które czynią z nich skuteczne narzędzia w walce z niedoskonałościami skóry. Do wyżej wymienionych „kosmetycznych luksusów” warto jeszcze dodać kozie mleko, które cieszy się dobrą sławą dzięki Kleopatrze.

 

Kozie mleko – sekret urody


Dzięki egipskiej królowej, kozie mleko uważane jest za eliksir piękna. I słusznie, ponieważ posiada bardzo unikalne właściwości. Obfituje w witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe oraz trójglicerydy, które pomagają w utrzymaniu właściwego pH skóry oraz w usunięciu obumarłego naskórka. Zawarta w nim kazeina jest bardzo łatwo przyswajalna przez skórę i zapewnia jej głębokie nawilżenie. Kwas mlekowy stymuluje proces odnowy komórek i zmiękcza naskórek. Proteiny mleka koziego stymulują produkcję kolagenu, zapewniając skórze jędrność i elastyczność. Ponadto peptydy mleczne tworzą na jej powierzchni film ochronny i niwelują podrażnienia, laktoferyna zaś neutralizuje wolne rodniki, działając przeciwstarzeniowo. Kosmetyki na bazie koziego mleka są szczególnie polecane do zabiegów regenerujących i łagodzących zarówno na twarz, jak i ciało.



Kosmetyki na bazie koziego mleka powodują:


• wzrost elastyczności i nawilżenia skóry;

• zmniejszenie transepidermalnej utraty wody z naskórka;

• wygładzenie i rozjaśnienie skóry;

• złagodzenie poparzeń i podrażnień;

• przyspieszenie regeneracji naskórka.


Perła – piękno z morskiej głębiny


Wyciąg z perły jest bogaty w aminokwasy (alanina, glicyna, kwas asparaginowy, seryna, kwas glutaminowy, leucyna i fenyloalanina), które odżywiają skórę i spowalniają procesy starzenia. Działają nawilżająco i chronią skórę przed uszkodzeniami. Wyciągi z pereł zawierają również sole mineralne, które tonizują, nawilżają i remineralizują, wzmacniając skórę, regulując metabolizm jej komórek i przyczyniając się do jej odnowienia i odmłodzenia.


Masa perłowa ma zdolność trwałego pochłaniania szkodliwego promieniowania. Stąd może stanowić specyficzną ochronę skóry i zapobiegać niekorzystnym następstwom działania promieni – powstawaniu wolnych rodników i wywoływanym przez nie zmianom w komórkach skóry.


Działanie pereł jest bardzo wszechstronne – rozjaśnia i wygładza blizny, łagodzi objawy trądziku oraz redukuje rozstępy. Kosmetyki z ich zawartością zmiękczają oraz wygładzają stwardniałą i przerośniętą tkankę blizn, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu. Dzięki obecności mikroelementów i aminokwasów zostaje przyspieszona regeneracja tkanki. Ze względu na swoje szczególne właściwości, proszek perłowy stosowany jest do produkcji zarówno pielęgnacyjnych, jak i kolorowych kosmetyków. Doskonale sprawdza się w produktach anty-ageing jak i regeneracyjnych do pielęgnacji dłoni.


Złoto – najbardziej pożądany kruszec


Blask złota fascynował człowieka od zawsze, a jego niezwykłe właściwości chemiczne uczyniły z niego bardzo praktyczny i pożądany kruszec. Jest ono jednym z najrzadziej występujących pierwiastków, co czyni je wyjątkowo wartościowym. Wzmianki o leczniczych i kosmetycznych właściwościach złota pojawiają się w tekstach źródłowych pochodzących z różnych stron świata. Pierwiastek ten wykorzystywany był zarówno w starożytnym Egipcie, jak i w Chinach. Do europejskiej medycyny trafił za sprawą niemieckiego lekarza Roberta Kocha w 1890 r. Zapomniany na wiele lat, powrócił do łask całkiem niedawno.


Działanie złota na skórę:


• koi, działa silnie antybakteryjnie i przeciwzapalnie;

• przyspiesza migrację składników aktywnych w głąb skóry;

• stymuluje syntezę kolagenu;

• stymuluje proces oczyszczania organizmu drogą skórną;

• nawilża i odżywia dojrzałą cerę;

• opóźnia proces powstawania zmarszczek;

• wytwarza na skórze film ochronny.


Jego niezwykłymi właściwościami zainteresowali się dermatolodzy i chirurdzy plastyczni, a w konsekwencji i kosmetolodzy. Jako zupełnie ekologiczny i doskonale przyswajalny materiał, złoto w postaci cieniutkich nici jest stosowane do implantacji w skórę. Nie powoduje przy tym reakcji alergicznych i jak twierdzą eksperci wpływa pozytywnie na biopole człowieka, pochłaniając negatywną energię. Wszczepione w skórę złote nici przyspieszają proces wymiany w skórze poprzez pobudzenie produkcji nowych komórek. Dzięki czemu skóra odzyskuje blask i witalny młody wygląd. Obserwując doskonałe rezultaty zastosowania złotych nici, kosmetolodzy postanowili wykorzystać jego działanie w preparatach kosmetycznych.


W kosmetyce wykorzystuje się 24-karatowe czynne złoto w formie zmikronizowanej. Głównie w zabiegach regenerujących oraz odmładzających zniszczoną i poszarzałą skórę oraz rozjaśniających przebarwienia. Preparaty z jego zawartością działają długotrwale, spowalniając procesy starzenia i skutecznie likwidując drobne zmarszczki. Nanocząsteczki złota są w stanie dotrzeć do warstwy podstawnej naskórka, uruchamiając tym samym mechanizmy związane z systemem jego nawilżania. Wysokie stężenie złota w preparacie powoduje zwężenie porów oraz tworzy cenny film na skórze, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Złoto wykazuje także silne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu zapobiega infekcjom skórnym.


Jedwab – gładkość doskonała


To naturalne włókno z kokonu jedwabnika zostało odkryte na kilka tysięcy lat przed naszą erą. Przez długi czas Chińczycy strzegli tajemnicy produkcji jedwabiu, dzięki czemu korzystali z monopolu na jego sprzedaż. Tę drogocenną tkaninę chroniła tajemnica, za której ujawnienie groziła kara śmierci. Według legendy, Europa zawdzięcza jedwab mnichom, którzy przemycili w 550 roku tajemnicę do Konstantynopola. W perspektywie tak długiej historii wykorzystania nici jedwabnika, do kosmetyki trafiła stosunkowo niedawno. Jednak bardzo szybko zrewolucjonizowała rynek kosmetyczny. Jedwab jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych, kolorowych jak również produktów do włosów i stylizacji paznokci. A wszystko dzięki jego dobroczynnym właściwościom.


Jedwabna nić, mimo iż jest niezmiernie cienka, charakteryzuje się dużą wytrzymałością i sprężystością. Głównymi składnikami jedwabiu są dwa białka: fibroina (ok. 70%) i serycyna (30%). Fibroina jest białkiem posiadającym bardzo dużą zdolność wiązania i zatrzymywania wody. Jest w stanie pochłonąć 30 razy więcej wody w stosunku do swojej wagi. Jest zatem doskonałym „nawilżaczem”. Dzięki dużej masie cząsteczkowej jedwab nie wchłania się w głąb skóry, tylko tworzy na niej hypoalergiczną warstwę ochronną, która chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i zapobiega wysuszeniu naskórka. Jedwab zatem poprawia elastyczność skóry, niewiarygodnie wygładza i niweluje uczucie szorstkości.


Małgorzata Zdziebko-Zięba

Kosmetyczka, doświadczony pedagog.

Autorka wielu tekstów na temat zdrowia, urody i marketingu


Źródło:

http://www.solarium.net.pl/ 

Oceń ten artykuł
(15 głosów)