czwartek, 28 marca 2024
Miło Cię widzieć!

zsiadle-mleko-sennik.jpgKwas mlekowy występuje naturalnie w ludzkim organizmie, dlatego jest nietoksyczny i całkowicie bezpieczny. Powstaje on podczas rozkładu cukru w glikolizie beztlenowej. Przenikając do krwiobiegu zamienia się w wątrobie ponownie na glukozę. Substancja ta jest także jednym ze składników naturalnego czynnika nawilżającego naszą skórę.

 

 

Kwas mlekowy należy do grupy kwasów alfa-hydroksylowych(AHA), o działaniu złuszczającym, nawilżającym i przeciwstarzeniowym. W naturze kwas ten występuje w kwaśnym mleku, jogurtach, żurach i kiszonkach. Rozpuszcza się w wodzie, alkoholu i glikolu propylenowym.

 

W kosmetyce kwas mlekowy pod wieloma względami przewyższa popularnie stosowany kwas glikolowy. I w przeciwieństwie do kwasu glikolowego, ze względu na większą cząsteczkę nie ingeruje on głęboko w skórę, dzięki czemu może być stosowany w pielęgnacji domowej nawet w wyższych stężeniach.

 

Bariera lipidowa skóry to osłona, która zapobiega nadmiernej utracie wody i chroni skórę przed szkodliwym działaniem substancji pochodzenia zewnętrznego. Aby ta warstwa ochronna była szczelna potrzebne są ceramidy. Niestety wraz z wiekiem ubywa ich i bariera lipidowa staje się mniej zwarta. Kwas mlekowy stymuluje produkcje ceramidów, dzięki czemu skóra jest lepiej chroniona i nawilżona. Poza tym reguluje on odnowę komórkową skóry. Usuwa zrogowaciały naskórek  dzięki czemu skóra wygląda o wiele młodziej i ma wyrównany koloryt. Kwas mlekowy to znakomity „sprzątacz” zalegających warstw zrogowaciałego naskórka i „przyjaciel” zdrowej, zadbanej skóry.

 

Młodość to duża zawartość kolagenu w skórze, która sprawia, że nie mamy zmarszczek , wyglądamy świeżo i promiennie. Wraz z upływem lat produkcja kolagenu jest coraz mniejsza przez co skóra traci jędrność. Kwas mlekowy pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i pozwala dłużej cieszyć się młodym wyglądem. Zwiększa on również skuteczność działania innych preparatów kosmetycznych (kremy, sera itp.) Skóra przygotowana kwasami lepiej absorbuje składniki aktywne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych i naprawczych. Kwas mlekowy bardzo dobrze radzi sobie z drobnymi zmarszczkami i pozbawioną elastyczności skórą. Zmarszczki wygładza i redukuje a skórę pozostawia jędrną i elastyczną. Również odblokowuje pory skóry i działa antybakteryjnie, dzięki czemu zapobiega tworzeniu ognisk zapalnych, czyli wszelkiego rodzaju wyprysków i zaskórników. Reguluje pH skóry i okolic intymnych.
Kwas mlekowy użyty w odpowiednim stężeniu i pH pomaga pozbyć się przebarwień i plam, które są częstymi pamiątkami po lecie, solarium i niewłaściwej pielęgnacji.
Szampony i odżywki z kwasem mlekowym powodują szybszy porost włosów. Właściwość ta powodowana jest tym ze kwas ten pobudza cebulki włosów. Dzięki temu włosy szybciej rosną i są mocniejsze.

 

Kwasu mlekowego nie należy stosować bezpośrednio na skórę. Należy nakładać go jedynie po odpowiednim rozcieńczeniu wodą, 1:3 (jedna łyżeczka kwasu i trzy łyżeczki wody).  Kwas mlekowy można dodawać do mleczek, toników, a także do kremów czy maseczek. To niezwykle przydatny skoncentrowany preparat.

 

Roztwór 10% - 5 ml kwasu mlekowego i 43,75 ml wody

Roztwór 20% - 10 ml kwasu mlekowego i 37.5 ml wody

Roztwór 30% - 15 ml kwasu mlekowego i 31.75 ml wody

Roztwór 40% - 21 ml kwasu mlekowego i 25.0 ml wody

Roztwór 50% - 26 ml kwasu mlekowego i 18.75 ml wody

 

Wskazania:

  • Rozszerzone pory skóry
  • Drobne blizny, zmarszczki,
  • Skóra tłusta, trądzikowa
  • Gruba warstwa zrogowaciałego naskórka (łokcie, kolana, stopy)
  • Przebarwienia (twarz, dłonie)
  • Cera atroficzna, źle ukrwiona
  • Przedwcześnie starzejąca się skóra
  • Skóra zniszczona kąpielami słonecznymi
  • Skóra sucha, wymagająca nawilżenia i pobudzenia
  • Skóra szara, tzw. "cera palaczy"

 

Przeciwwskazania:

  • Uczulenie na preparaty zawierające AHA
  • Rozszerzone i popękane naczynka
  • Bardzo cienka skóra
  • Stany zapalne skóry
  • Łuszczyca
  • Alergie


Red. Port.

Oceń ten artykuł
(12 głosów)