Artykuły filtrowane wg daty: sierpnia 2015 - Portal Polska Kosmetologia i Kosmetyka Artykuły filtrowane wg daty: sierpnia 2015 - Portal Polska Kosmetologia i Kosmetyka
Artykuły filtrowane wg daty: sierpnia 2015

karboksyterapiaHistoria
Karboksyterapia oparta na balneoterapii wykorzystywana jest jako sposób leczenia od 1932. Sposób ten był po raz pierwszy zastosowany we francuskim Spa Royat.
Słynne zastrzyki gazowe były pierwotnie wykorzystywane w balneoterapii i Medical Spa w leczeniu stawów, niedostatecznego ukrwienia nóg, niewystarczającego ukrwienie w przypadku cukrzycy, i w niektórych przypadkach leczenia chorób serca i naczyń układowych (bradykardia, niskie ciśnienie krwi). Wykorzystanie tej wyjątkowej metody stało się bardzo popularne w ciągu ostatnich dwóch lat także w dziedzinie dermatologii, dermatologii estetycznej i terapii antystarzeniowej, odmładzającej.

 

Sytuacja w chwili obecnej

Opublikowano liczne prace naukowe dokumentujące doskonałe skutki i efekty karboksyterapii jako metody leczniczej do chwili obecnej. Ta unikalna metoda została już spopularyzowany na wielu światowych kongresach poświęconych spowolnieniu i ograniczeniu procesów starzenia, a niektóre prestiżowe ośrodki skupiają się również na odmłodzeniu. Metoda ta została uznana za minimalnie agresywny zabieg, związany z doskonałymi efektami, ale bez wystąpienia niepożądanych skutków dla zdrowia. W Europie metoda ta badana jest na przykład na Uniwersytecie w Sienie, na Uniwersytecie w Mediolanie - Centrum mikroangiologii i mikrokrążenia, Centrum Medyczne w Austrii i na Węgrzech. W wielu krajach na całym świecie, na przykład w Australii, Korei, Singapurze, Ameryce Łacińskiej była ona również szeroko omawiana i stosowana.

 

Informacje ogólne:

Rosnące zainteresowanie karboksyterapią zostało zarejestrowane również wśród wiodących
światowych ekspertów i celebrytów, którzy absolutnie preferują ten rodzaj terapii niż bardziej agresywne metody odmładzania, takie jak laser, złotą nicią lub lifting twarzy. Metoda ta została użyta nie tylko przez klientów chcących powstrzymać oznaki procesu starzenia się i postępować w elegancki sposób w odmładzaniu, ale także przez pacjentów z owrzodzeniami poniżej kolana, cukrzycą i innymi długotrwałymi ranami pozostałymi po chirurgicznej interwencji. Karboksyterapia wydaje się być bardzo skutecznym sposobem w leczeniu łuszczycy, w połączeniu z tradycyjnymi procedurami oraz leczeniu twardziny i utraty włosów. Efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych i zdolność odbudowy kolagenu są używane głównie w powierzchniowej dermatologii estetycznej. Efekt może być widoczny w stosunkowo krótkim czasie – nawet po dwóch zabiegach między 7 - 14 dniami. Napięcie skóry oraz jej estetyczne oznaki można widocznie poprawić, szczególnie widoczne efekty są w terapii skóry brzucha, ramion, wewnętrznych części ud, podwójnego podbródka i powiek- wymaga dużego doświadczenia w stosowaniu terapii. Wspaniały efekt karboksyterapii udowadniany jest również w terapii cellulitu i blizny, jak również przez trwałe oparzenia. Karboksyterapia może być stosowana również w korekcie po nieudanych zabiegach, takich jak liposukcja i bezpośrednie modelowanie problematycznych części ciała (uda, biodra, brzuch)- należy przeprowadzić co najmniej 5 – 10 zabiegów, aby otrzymać widoczne i zadowalające efekty. Metoda zastosowania karboksyterapii może się nieznacznie zmieniać, podobnie jak w innych metodach, w zależności od pacjenta, przy czym w niektórych przypadkach pacjent nie musi odpowiadać na leczenie, tak jak się spodziewano. Powodem tego może być raczej niezdrowy styl życia i szkodliwe nawyki pacjenta.

 

Zasady karboksyterapii

Istotą karboksyterapii jest stosowanie dwutlenku węgla CO2- gazu do medycznego użycia w
tkankę podskórną przez maleńką igłę. Metoda ta nie wymaga znieczulenia ogólnego lub znieczulenia miejscowego. Leczenie jest dla pacjenta bezpieczne i nietoksyczne, ponieważ produkcja gazu CO2 przez komórki ludzkiego ciała jest naturalna w trakcie całego życia. Gaz CO2 jest produktem ubocznym metabolizmu, który jest przenoszony przez krew i wydychany poprzez płuca. CO2 w medycynie jest głównie stosowany w chirurgii laparoskopowej.

 

Sposób stosowania

Zastosowanie gazowego dwutlenku węgla CO2 do celów dermatologii oraz medycyny estetycznej ma być wykonywane wyłącznie certyfikowanym urządzeniem, którego parametry są dostosowane do celów i miejsca zabiegowego. Leczenie odbywa się z użyciem specjalistycznych igieł. Ustawienie parametrów zależy od wrażliwości pacjenta podczas leczenia, nie może być uznane za nieprzyjemne, bolesne lub niekomfortowe.
Jeden zabieg trwa około 20 - 40 minut z zastosowaniem bezpiecznej ilości gazu.

 

Efekty ogólne

 • Redukcja tkanki tłuszczowej lokalnej
 • Poprawa lokalnego przepływu krwi
 • Zwiększenie objętości tlenu w tkance
 • Poprawa elastyczności skóry
 • Zmniejszenie nierówności skóry
 • Lepsze wyniki po technikach modelowania ciała

 

Wskazania

Wskazania w medycynie estetycznej

 • Redukcja zmarszczek
 • Odmłodzenie skóry
 • Zwiększenie napięcia skóry
 • Wygładzenie powierzchni skóry i redukcja głębokich zmarszczek
 • Redukcja tłuszczu podskórnego
 • Kształtowania ciała po liposukcji
 • Tłuszczakowatość
 • Znacząca poprawa cellulitu
 • Znaczne modyfikowanie lub nawet usuwania smug (np. rozstępy i blizny pociążowe)
 • Leczenie bliznowców

Strefa zabiegów:

twarzy, szyi i dekoltu, brzucha, nogi, ramiona, pośladki

 

Efekt terapii:

Pozytywne efekty tej metody są często widoczne w dermatologii estetycznej po 1 - 2
zabiegach. Niektóre efekty ostateczne części odmładzania twarzy, a zwłaszcza jego bezpieczeństwo, przekracza parametry toksyny botulinowej.

Efekty modelowania problematycznych części ciała są widoczne, ale dopiero po 6 - 8 zabiegów, przez co zaleca się około 10 zabiegów przeprowadzanych raz lub dwa razy w tygodniu, co zależy od stanu skóry. Efekt końcowy zależy od indywidualnego stylu życia. Długotrwały efekt można osiągnąć poprzez zdrowe żywienie, aktywność sportową, ograniczone spożywanie alkoholu lub innych szkodliwych narkotyków i powtarzanie zabiegu 2-3 razy w roku.

 

Pytania

Czy CO2 jest szkodliwy ?

CO2 jest produkowany przez nasze komórki w wyniku spalania tlenu oraz wydalany przez nasze płuca. Oznacza to, iż jest wysoce obojętny dla każdego organizmu. Można śmiało uznać go za „ekologiczny”, terapeutyczny czynnik.

 

Jak długo trwa kuracja ?

Zazwyczaj cykl zabiegowy obejmuje od 8 do 12 zabiegów. Najczęściej wykonuje się jeden lub dwa zabiegi w tygodniu. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.

 

Ile razy można powtarzać karboksyterapię?

Karboksyterapię można powtarzać w zależności od żądania pacjenta, diagnozy i stanu skóry

1. Dla przedłużenia efektu zaleca się zabieg powtórzyć około 2 -3 razy w roku.
2. Liczba zabiegów zależy od stanu danego obszaru i pacjenta wymagań - zaleca się średnio około 10 zabiegów.

 

Karboksyterapia jest zabiegiem medycznym dlatego jest dokładnie przebadana pod względem mechanizmów działania, efektów terapeutycznych i skutków ubocznych. Jest to  więc zabieg bezpieczny, który może pomóc poprawić zdrowie i wygląd naszej skóry.

 

Marketing

Jeżeli rozważacie wprowadzenie tego zabiegu do oferty swojego gabinetu, będzie to jedna z lepszych decyzji biznesowych jakie podejmiecie. Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy urządzenie jakie Was interesuje posiada ważny certyfikat wyrobu medycznego oraz jest "zasilany" wyłącznie certyfikowanym medycznym dwutlenkiem węgla dostarczanym przez specjalistyczne firmy. Tylko taki wybór jest gwarancją bezpiecznego zabiegu a Wam przysporzy grono wiernych i zadowolonych Klientów.

 

Źródło: www.mesologic.pl/

 

makijaz1Makijaż permanentny stał się w ostatnich latach bardzo popularnym zabiegiem. Obecnie oferowany jest w niemal każdym salonie kosmetycznym. Niestety zdarza się, że widujemy krzywe przerysowane brwi, zniekształcone usta czy kreski karykaturalnie wymalowane wokół oka. Coraz częściej do gabinetów kosmetycznych zgłaszają się po pomoc kobiety z powikłaniami po źle wykonanym zabiegu w postaci bliznowców czy rozlanego w skórze pigmentu. Granatowe czy czerwone plamy w miejscu brwi, wyregulowane zbyt agresywnie włosy i łuk przeniesiony nienaturalnie wysoko na czoło, sine usta z konturami wyprowadzonymi poza czerwień wargową, lub migracja pigmentu na powiekach, odstraszają potencjalnych klientów,
którzy obawiają się, że może ich spotkać podobna sytuacja. Co więcej, część z nich uważa, że tak właśnie wygląda makijaż permanentny i dlatego nigdy nie zdecydują się na jego wykonanie.

 

Na szczęście świadomość w branży makijażu permanentnego wzrasta. Po fali rozwoju portali oferujących sprzedaż różnego rodzaju usług w atrakcyjnych cenach, klienci uświadomili sobie, że być może warto skorzystać z zakupu vouchera do kina czy na fitness, ale zakup makijażu permanentnego za 100 zł nie jest odpowiednim wyborem. Doświadczone linergistki nie mają potrzeby wystawiania swoich usług za „pół darmo”, ponieważ nie narzekają na brak klientek. Te mniej doświadczone, kuszone wizją rozreklamowania salonu, przy tak zaniżonej kwocie za zabieg, muszą szukać oszczędności w postaci gorszej jakości barwników, czy igieł.

 

Rozpoczęcie przygody z makijażem permanentnym to duża inwestycja w: dobrej jakości sprzęt, barwniki i akcesoria, lokal, w którym zapewnimy sterylność podczas zabiegu oraz profesjonalne szkolenie, które przygotuje do pracy w zawodzie. Do kosztów należy też wliczyć czas po szkoleniu, który należy poświęcić na praktykę, wykonywanie bezpłatnych zabiegów do chwili, gdy dojdziemy do takiej świadomości swojej ręki, która pozwoli uczciwie zacząć zarabiać, świadcząc usługi na najwyższym poziomie. Makijaż permanentny nie należy do tanich zabiegów. Oferta poniżej ogólnie przyjętych widełek powinna wzbudzić zastanowienie.

 

Cena nie może być jedynym kryterium wyboru linergistki oraz miejsca wykonania zabiegu.

 

Zawsze pytam klientki, które trafiają z popsutymi makijażami, co skłoniło je do wykonania zabiegu? Niejednokrotnie odpowiadają, że założenie, iż ktoś, kto podejmuje się tak odpowiedzialnego zadania, musi mieć doświadczenie.

Niestety nie zawsze tak się dzieje. Rynek makijażu permanentnego jest otwarty dla każdego, kto pragnie wykonywać ten zawód. Największą grupę stanowią pracujące już kosmetyczki, ale często zdarza się też, że na szkolenia zgłaszają się osoby zupełnie niezwiązane z branżą. Najważniejszą przesłanką w obu przypadkach powinna być pasja, poczucie, że będziemy naprawdę dobrzy w tym, co robimy, pokora i odpowiedzialność za swoją pracę. Jeśli na pierwszym planie stoją chęć
zysku i poczucie, promowane często przez firmy, że jest to prosty i szybki zabieg, który przy stosunkowo niskim nakładzie finansowym zwraca się niemal z dnia na dzień, to jest to początek końca kariery w makijażu permanentnym i niestety duże prawdopodobieństwo skrzywdzenia swoją pracą. Szkolenia dodawane w gratisie do zakupu sprzętu, niskiej jakości nieprecyzyjne urządzenia, tanie pigmenty nie stanowią mocnych podwalin pod dobrze wykonywane makijaże.

 

Dlatego tak ważne jest, by klienci skrupulatnie sprawdzali miejsca wyboru zabiegu. Szukali opinii wśród znajomych czy osób, które korzystały już z usług danego salonu. Warto również umówić się na wizytę konsultacyjną, poprosić o wykonanie wizualizacji zabiegu, obejrzeć portfolio ze zdjęciami, spokojnie porozmawiać, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

To samo dotyczy osób, które chcą rozpocząć pracę z makijażem. Wybór firmy szkoleniowej jest niezwykle istotny. Dziś na rynku działa co najmniej 20 szkół, kolejne 100 osób prowadzi kursy, na własną rękę przekazując swoją wiedzę. Osobiście polecam, aby przyszłe linergistki, podobnie jak klientki, weryfikowały jakość prowadzonych szkoleń przed zapisaniem się na dany kurs. Niskiej jakości wiedza, zdobyta na szkoleniu z makijażu permanentnego, stanowi główną przyczynę źle wykonanych makijaży.

 

Klientki uważają, że odpowiedzialność za makijaż permanentny bierze ostatnia osoba, która nad nim pracuje.

Źle wykonany makijaż permanentny, często w postaci tatuażu, będzie „pokutował” przez kolejne lata. Poprawki, wykonane podczas korekty, mogą jedynie czasowo zamaskować stary makijaż, który w końcu uwidoczni się na skórze. Jeśli nie uświadomimy tego klientkom, będą oczekiwały, że użyjemy „czarodziejskiej różdżki” i stary makijaż zniknie raz na zawsze. Tymczasem muszą zrozumieć, że korekty mogą stać się nieodłączną częścią ich życia w przyszłości i będą musiały je wykonywać regularnie, aby maskować efekty pierwszego zabiegu.

 

Korekty w makijażach przypominają sklejanie porcelany – sklejony przedmiot będzie wyglądał lepiej, ale nie będzie już idealny.

Istotną kwestią jest dokonanie realnej oceny możliwości poprawienia makijażu oraz przekazanie klientce informacji w tym zakresie, tak by nie miała zbyt dużych oczekiwań względem zabiegu. Pamiętajmy, że klientka została już raz skrzywdzona,
i podczas kolejnych zabiegów staje się bardziej wymagająca. Często klientki oczekują, że skoro makijaż został popsuty podczas jednego zabiegu, to jeden zabieg wystarczy, aby poprawić makijaż.

 

Metody korekt
Sposób usunięcia czy korekty niechcianego makijażu zależy od:

 • koloru i głębokości pigmentacji,
 • kształtu,
 • wiedzy linergistki,
 • możliwości technicznych, jakimi dysponuje linergistka.

makijaz2

Jeśli niechciany makijaż jest umiejscowiony płytko, w naskórku i dodatkowo jest już wyblakły, to wtedy można skupić się na kamuflażu. W przypadku gdy makijaż jest bardzo ciemny i, na nieszczęście, umiejscowiony w skórze właściwej, trzeba spróbować usunąć go bądź rozjaśnić.

 

Obecnie dysponujemy dwiema względnie skutecznymi metodami usuwania makijaży.

 • Usuwanie makijażu za pomocą specjalnie dedykowanego lasera. Działanie lasera polega na rozbijaniu cząsteczek barwnika, w wyniku czego barwnik stopniowo jaśnieje i w efekcie jest on usuwany z organizmu. Jest to zabieg wysoce skuteczny, który charakteryzuje się bardzo szybkim działaniem i stosunkowo niewielkimi efektami ubocznymi: czasowym zaczerwienieniem i podrażnieniem skóry. Liczba zabiegów i ich skuteczność zależy od głębokości, barwników, kształtu oraz od indywidualnej reakcji organizmu. Niekiedy zdarza się, że już po jednym razie mamy efekt pożądany, zazwyczaj jest to kilka sesji (2-4). W przypadku powiek nie wykonuje się zabiegów laserowych. Co prawda producenci urządzeń wskazują na taką możliwość, ale wydaje się to zabieg bardzo wysokiego ryzyka.
 • Druga metoda usuwania makijażu polega na użyciu specjalnego preparatu, którego zadaniem jest wyprowadzenie pigmentu ze skóry na jej powierzchnię. Efektem tego zabiegu jest powstanie strupa, do którego wyciągany jest pigment. Wadą tego rozwiązania jest to, że klient musi chodzić z nieestetycznym strupkiem do czasu, gdy ten odpadnie.Nie można go moczyć. I kolejny zabieg można wykonać dopiero po 12 tygodniach. Zabiegu nie wolno wykonywać w bezpośredniej bliskości oka ani na powierzchni czerwieni wargowej, a jedynie na obszarze brwi. Niekiedy istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu w okolicy oka, ale tylko w przypadku usunięcia daleko wyciągniętej poza zewnętrzny kącik oka kreski, przy odpowiednim jego zabezpieczeniu.

makijaz3Preparaty nie działają już na barwniki poddane zabiegom laserowym, ponieważ laser rozbija cząsteczki pigmentu, zmieniając ich strukturę. Jeśli więc rozważamy oba zabiegi, to usuwanie preparatem należy przeprowadzić w pierwszej kolejności.

 

makijaz4Kamuflaż
Pigmentów kamuflujących można używać wyłącznie wtedy, gdy pozostałości po starym makijażu są naprawdę niewielkie. Nie da się przykryć ciemnego rysunku jasnym odcieniem, ponieważ musiałby być bardzo mocno zagęszczony w skórze, a to skutkowałoby w przyszłości jego odbarwianiem się na kolor żółty.

 

Najczęściej kamuflaż wykonywany jest w trakcie wizyt, mających na celu wykonanie nowego makijażu permanentnego. Zdarza się, że nowe brwi udaje się wypracować podczas kolejnych dwóch wizyt, natomiast na kamuflaż klientka musi wrócić jeszcze kilka razy. Pigmenty kamuflujące muszą być nakładane niezwykle delikatnie, ponieważ jasna cząsteczka jest strukturalnie większa od kolorowej i pigmenty zdecydowanie dłużej wyłuszczają się ze skóry. Zbyt agresywna praca mogłaby spowodować, że nie będą miały szansy nigdy się z niej wydostać i w przyszłości zmienią odcień na żółty. Ważna jest również kolejność używania pigmentów podczas zabiegu.

 

Podsumowanie
Korekty nieudanych makijaży są trudnym zabiegiem. Pokrywanie czerwonych brwi ciemniejszym pigmentem spowoduje, że po korekcie skóra nabierze nieestetycznego, brązowego czy fioletowego odcienia. Do wykonywania korekt niezbędna jest praktyczna znajomość teorii koloru i umiejętność doboru odpowiednich odcieni do rozwiązania konkretnego problemu kolorystycznego.

Umiejętność doboru koloru jest szczególnie istotna w przypadku ust, gdzie należy ocenić charakter czerwieni wargowej (ciepły czy zimny). Większość problemów z pigmentacją ust bierze się właśnie z nieumiejętnej oceny czerwieni wargowej. Podobnie ma się sytuacja z kreskami – jeśli trafia do nas klientka z granatowym makijażem powiek, to pokrycie go po prostu czarnym kolorem nie rozwiąże problemu.

Za korekty powinny zabierać się tylko osoby które mają doświadczenie w wykonywaniu zabiegów. Gdy rozpoczynamy pracę, w zawodzie musi minąć czas, w którym nauczymy się, jak odpowiednio dobrane pigmenty pojawiają się w skórze. Ten sam
pigment w różnych skórach uwidacznia się inaczej. Musimy nauczyć się barwników, na których pracujemy, by móc przewidzieć podczas korekt efekty swojej pracy.

 

Należy pamiętać, że podobnie jak warunkiem osiągnięcia sukcesu w mikropigmentacji jest zdobycie odpowiedniej wiedzy, to właściwa wiedza w przypadku korekt jest jeszcze bardziej istotna.

 

Źródło: http://kosmetologiaestetyczna.com/

 

kwasZabieg złuszczania kwasami doskonale odmładza i odświeża skórę poddawaną terapii. Ponadto radzi sobie z trądzikiem oraz przebarwieniami. Nadaje się zarówno dla cery naczyniowej, wrażliwej jak i normalnej i odpornej na wszelkie działania kosmetyczne. Zabiegi najlepiej wykonywać jesienią i wiosną, kiedy nie ma zbyt intensywnego nasłonecznienia.

 

Korzystanie z zabiegów złuszczania kwasami,rozjaśnia skórę, skutecznie prowadzi do rozwiązania problemu z zaskórnikami i zmianami trądzikowymi oraz przebarwieniami. Co więcej, kwasy nawilżają, a także odmładzają cerę, a w przypadku jej naczyniowego typu, wzmacniają ją.

 

Zdecydowana większość kwasów stosowanych w kosmetyce i kosmetologii pobudza do pracy i działania komórki odpowiednie za produkcję kolagenu i elastyny. Co za tym idzie, złuszczanie nie tylko wygładza powierzchnię, na której jest przeprowadzane, pozbawiając ją niepotrzebnych, zrogowaciałych komórek naskórkowych, ale także sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i napięta. Bardzo istotny jest fakt, że cały proces przebiega bezboleśnie i w większości przypadków niewidocznie.

 

Osoba poddana zabiegowi złuszczania kwasami odczuwa podczas jego przeprowadzania delikatne mrowienie, niekiedy pieczenie lub ma wrażenie bardzo lekkich mikro ukłuć na obszarze, na którym działa kwas – uwarunkowane jest to indywidualnie – każdy może czuć co innego lub nie czuć kompletnie nic. Duże znaczenie ma tutaj też typ zastosowanego kwasu, im mocniejszy tym bardziej wyraźnie mogą być odczucia na skórze.

 

Bezpośrednio po zabiegu cera z reguły jest zaczerwieniona, jednak efekt ten jest bardzo tymczasowy i znika po kilkunastu minutach lub po kilku godzinach. Tak jak w przypadku wyżej opisanych odczuć, zależy to od typu kwasu, jego stężenia oraz pH, jak i od indywidualnych predyspozycji cery.

 

Krótki opis gamy stosowanych kwasów

Kwasy były stosowane przez kobiety do upiększania ich ciał od bardzo długiego czasu. W przeszłości nie do końca znano mechanizm działania całego zabiegu, a także jego właściwości były po części tajemnicą. Do dnia dzisiejszego wiele się zmieniło .Obecnie wszystkie szczegóły związane z techniką złuszczania kwasami są znane, zbadane i potwierdzone przez naukę. Dzięki temu, możliwe jest stosowanie kwasów o zróżnicowanym stężeniu – zarówno mniejszym jaki i większym, a także korzystanie ze specjalnie przygotowanych mieszanek kwasowych, dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb skóry oraz efektów, jakie mają zostać uzyskane po przeprowadzonej terapii.

Obecnie w kosmetyce stosuje się przede wszystkim trzy rodzaje kwasów: alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) oraz poli-hydroksykwasy (PHA).

 

ABC hydroksykwasów

Peeling chemiczny jest procedurą polegającą na nakładaniu na skórę odpowiednio dobranych mieszanek związków chemicznych, o określonym stężeniu.

Hydroksykwasy są grupą organicznych związków chemicznych, które zawierają w swojej cząsteczce, przynajmniej jedną grupę karboksylową (–COOH) i conajmniej jedną grupę hydroksylową (–OH).

 

1. Alfa-hydroksykwasy (AHA) otrzymujemy z produktów, które naturalnie występują w przyrodzie, tj. przykładowo z trzciny cukrowej, mleka, owoców. Warto dodać, że obecnie mogą być także syntetyzowane metodami chemicznymi. Przykłady:

 • Kwas mlekowy - znajduje zastosowanie przy zabiegu oczyszczaniu twarzy, działa złuszczająco, dezynfekująco, a także hamuje rozmnażanie się bakterii. Dodatkowo nawilża skórę, stabilizuje NMF oraz poprawia strukturę kolagenu.
 • Kwas glikolowy -jego spectrum działania jest stosunkowo szerokie: powoduje rozluźnienie oraz rozerwanie wiązań komórkowych, nawilża, odpowiada za pobudzenie odnowy komórkowej, zwiększa proces syntezy kolagenu i stymuluje komórki odpowiedzialne za produkcję włókien elastycznych.Doskonale sprawdza się w walce z drobnymi niedoskonałościami oraz płytkimi przebarwieniami.
 • Kwas jabłkowy – kwas jabłkowy posiada większe zastosowanie w procesie pielęgnacji domowej niż gabinetowej w porównaniu z innymi kwasami AHA.
 • Kwas cytrynowy -najczęściej stosowany jest jako element peelingów rozjaśniających, ponieważ sam w sobie posiada silne właściwości rozjaśniające.
 • Kwas migdałowy – działa w podobny sposób jak kwas glikolowy z tą różnicą, ze jest łagodniejszy.Ponadto, wykazuje najsilniejsze właściwości przeciwbakteryjne spośród wszystkich kwasów AHA, ponieważ jego budowa zbliżona jest do wielu antybiotyków. Hamuje łojotok oraz łagodnie złuszcza naskórek. Może być stosowany praktycznie przy każdym rodzaju cery, zwłaszcza w przypadku tych problematycznych: mieszanej, wrażliwej, naczyniowej i łojotokowej.

 

2. Beta - hydroksykwasy (BHA) – w kosmetologii wyróżniamy tylko jeden rodzaj tego typu kwasu i jest nim kwas salicylowy.Posiada on działanie złuszczające, zdolność przenikania przez sebum oraz wnikania w głębiej zlokalizowane warstwy skóry, przez co bardzo skutecznie oczyszcza pory. Istotne jest, że potrafi wniknąć w głąb mieszków włosowych, co z kolei sprawia, że jest niezwykle skuteczny w leczeniu trądziku. Odblokowuje pory i pomaga zlikwidować zaskórniki.

W przypadku skóry tłustej, mającej skłonności do powstawania zaskórników oraz zmian trądzikowych, doskonale sprawdza się mieszanka kwasów, w której skład wchodzi właśnie typ salicylowy (wraz z nim azelainowy oraz pirogronowy).

 

3. Poli-hydroksykwasy (PHA) – są to najnowszej generacji kwasy hydroksylowych, z których grona, zastosowanie w kosmetyce znajdują:glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobionowy. Idealnie wspomagają skórę wrażliwą i naczyniową.

Posiadają one właściwości kwasów z grupy AHA, ale są od nich łagodniejsze, przez co zminimalizowane są ewentualne efekty uboczne terapii z użyciem kwasów. Dodatkowymi zaletami kwasów PHA są ich silne właściwości nawilżające, antyutleniające, a także łagodzące podrażnienia.

 

Zabieg złuszczający z wykorzystaniem kwasów

Złuszczanie kwasami zalicza się do grona najskuteczniejszych zabiegów kosmetycznych, których rezultaty niejednokrotnie są olśniewające. Decydując się jednak na ten typ terapii należy pamiętać, że kuracje kwasowe, w większości przypadków można stosować jedynie wiosną i jesienią, kiedy nasłonecznienie nie jest zbyt wysokie i kiedy nie ma dużego ryzyka na bezpośrednią, długotrwałą ekspozycję na słońce i promieniowanie. Wyjątek stanowią kwas migdałowy oraz polihydrokwasy, które możemy wykonywać przez cały rok, bez względu na pogodę.

 

Jedną z niedogodności powstałych podczas przeprowadzania kuracji mogą być pojawiające się krostki (z reguły pojawiają się tylko u osób, które po raz pierwszy decydują się na zabieg z kwasami, jednak nie ma reguły). Skóra zaraz po otrzymaniu dosyć silnego bodźca rozpoczyna intensywny proces oczyszczania, dlatego najlepiej nie dotykać powstałych w wyniku terapii krostek, nie zdrapywać ich, ani nie wyciskać. Wszelkie tego typu zmiany ustępują samoistnie, a wraz z ich zanikiem pojawia się piękna, nawilżona i świetlista cera.

 

Wskazania do peelingów chemicznych:

 • zmiany barwnikowe:piegi, ostuda, przebarwienia pozapalne, plamy soczewicowate
 • uszkodzenia słoneczne: rogowacenie słoneczne, oznaki fotostarzenia
 • uszkodzenia związane z wiekiem: zmarszczki, utrata jędrności skóry
 • blizny
 • trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy
 • rozstępy skórne
 • zaburzenia rogowacenia:suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe

 

Przeciwwskazania:

 • ekspozycja skóry na słońce (bardzo słoneczne lato),
 • alergie skórne,
 • aktywna opryszczka,
 • skłonność do powstawania bliznowców,
 • stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy (do 2 miesięcy),
 • ciąża, karmienie piersią,
 • liczne znamiona melanocytowe,
 • liczne teleangiektazje,
 • stan po krioterapii (do 6 miesięcy),
 • choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce),
 • skóra podrażniona, uszkodzona (nadżerki, przeczosy, otarcia),
 • ciężkie postacie trądzika (liczne krosty, torbiele ropne)-wymagają wcześniejszej terapii farmakologicznej,
 • doustna terapia pochodnymi wit. A (Roaccutane)-wymagana co najmniej półroczna przerwa;
 • AZS.

 

Paulina Bednarczyk, dziennikarz z dziedziny kosmetologii z Instytutu Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Dermedik w Krakowie.

 

Źródło: www.dermedik.pl